Doc.Dr.FEDAİ BARCAN

fedaibarcan@gmail.com
09 Kasım 2022 Çarşamba
ASTIMLA KARIŞAN, GENETİK BİR HASTALIK " İMMOTİL SİLİA SENDROMU "

Bronşlarımızın önemli korunma mekanizmalarından biri silia sistemidir.Silia sistemi, mukozamızı halı gibi döşeyen titrek tüy sistemidir.Bronşlarımız dışında burun mukozamızda,geniz mukozamızda da bulunur.

21 Ağustos 2022 Pazar
KÖPEKLER VE ASTIMLILAR

 Eğer köpeğinizle temasınızda burnunuz su gibi akıyorsa,hapşırıyorsanız, gözleriniz sulanıyorsa,öksürüyorsanız, sizde köpek proteinine karşı allerji olma ihtimali yüksektir.

26 Temmuz 2022 Salı
KEDİLER ve ASTIMLILAR

Son yıllarda hızla artan evde kedi besleme nedeniyle kedi allerjileri katlanarak artmakta, bundan 30 yıl evvel astımlılarda %1 kadar kedi allerjisine rastlıyorken,bugün allerji bulduklarımızda benim serimde %25 lere ulaştı.

23 Nisan 2022 Cumartesi
ASTIM , MAGNEZYUM ve KABAK ÇEKİRDEĞİ

Mağnezyum yapılan çalışmalarda astımlıları olumlu yönde etkilediği bulunmuştur.Magnezyum hastalara damardan ve inhalasyon yoluyla uygulanmış diğer ilaçlara ilave olarak katkısı olduğu gösterilmiştir.

23 Şubat 2022 Çarşamba
ALLERJİ TESTI YAPMAK SIRADAN BİR İŞ DEĞİLDİR. HATALI TEST ,HATALI YORUM, HATALI TEDAVİYİ GETİRİR.

Allerji testini; allerjik astımı tedavi edecek doktorun yaparak, yorumlayarak tedaviyi programlaması  gerekir. Eğer testi ayrı ,tedaviyi ayrı doktor yapıyorsa ,birde testleri doktor dışı personeller yapıyorsa tedavide şans düşer.

26 Ocak 2022 Çarşamba
EV İÇİ ALTERNARİA ALLERJİSİ AĞIR ASTIM YAPIYOR..

 Alternaria kaynağı esas olarak ev dışıdır.Özellikle yaprakların üzerindeki lekelerden alternaria sorumludur.Önemli kaynağı sararmış düşmüş yapraklardır.

01 Ocak 2022 Cumartesi
ASTIMLI ÇOCUKLARIN ANNELERİ EV TOZU VE REFLÜ YÜZÜNDEN BUNALIM YAŞIYORLAR.

 Astımlı çocuklarda ev tozu ve reflü sayesinde anneler bunalım yaşıyorlar, kendilerinde suç arıyorlar.Bu bilhassa aile büyüklerinin çocuğa iyi bakılmıyor imaları anneleri kötü şekilde etkiliyor.

19 Ekim 2021 Salı
ZATÜRRE DEĞİL, PNÖMOKOK AŞISI

Akciğerleri pratik olarak akciğerlere hava taşıyan bronşlar ve akciğerlerden temiz havanın kana karıştığı alveoller olarak kabaca fonksiyonlarına göre ikiye ayırabiliriz.

22 Eylül 2021 Çarşamba
COVİD GEÇİRENLER DİKKAT! UZUN YILLAR COVİD SONRASI AKCİĞER HASARIYLA UĞRAŞACAĞIZ.

Özellikle aşı olmaktan kaçanları şu şekilde uyarmak gerekiyor. Hastalar covide yakalanıp zatürre olanlarda iyileşseler bile hastaneden çıktıktan sonra akciğerlerinde en hafiften en ağıra kadar aynı beyazla siyah gibi aralarına binlerce griyi yerleştirileceğimiz  değişik oranlarda akciğer hasarı  görülecektir.

03 Eylül 2021 Cuma
İĞNE TARZINDA KULLANILAN ANTİBİYOTİKLERİN ASTIMLILARLA “ÖLÜM DANSI”

 İlaç allerjisi yaparak en sık ölüme neden olan antibiyotikler, ağrı kesiciler, diş hekimliğinde kullanılan lokal anestezik ilaçlardır.