Doc.Dr.FEDAİ BARCAN

fedaibarcan@gmail.com
15 Ekim 2020 Perşembe
KORTİZON ASTIM TEDAVİSİNDE MELEK Mİ,ŞEYTAN MI ?

 Astım Bronşialede Temel ilaç solunum yoluyla alınan kortizonlu inhalerler.

07 Ekim 2020 Çarşamba
HER ASTIMLI "GRİP AŞISI"OLMALI MI.?

Grip bir virütik hastalık.Türkiye'de bir bilgi karmaşası var.Hastalarımız, hatta TV deki bazı sağlıkçılar bile soğuk algınlığını grip olarak algılıyorlar.

30 Eylül 2020 Çarşamba
ASTIMLI GEBELER NE YAPMALI.?

Gebe astımlılar, geliyor hırıl hırıl nefes darlığı veya öksürükten boğuluyor.  Gittikleri sağlık kuruluşları gebesin sen ilaç kullanamazsın denmiş ya da anne ilaç kullanmayı reddetmiş.

23 Eylül 2020 Çarşamba
BALGAM ve GOBLET HÜCRELERİ.

Vucudumuzu dış etkenlerden korumak için deri vucudu nasıl kaplıyorsa, dışarıyla direkt bağlantısı olan solunum yollarımızı ve akciğerimizin gaz değişiminden sorumlu olan alveolleri deri gibi döşeyen epitel hücrelerimiz vardır.

17 Eylül 2020 Perşembe
HER ASTIMLI "GRİP AŞISI"OLMALI MI?

Grip bir virütik hastalık.Türkiye'de bir bilgi karmaşası var.Hastalarımız,hatta TV deki bazı sağlıkçılar bile soğuk algınlığını grip olarak algılıyorlar.

11 Eylül 2020 Cuma
 BRONŞ AŞIRI DUYARLIĞI.(REACTIVE AIRWAYS-BRONCHIAL HYPERREACTIVITY)

 Bronş aşırı duyarlığını,bronş hassasiyeti olarak açıklayabiliriz.Çok karmaşık bir durum. Astımın en önemli özelliği olmasına rağmen bu durum sadece astıma özel değildir.

02 Eylül 2020 Çarşamba
KÜRESEL ISINMANIN HEDİYESİ: “ BORAN ASTIMI”

 Küresel ısınma sonucu son yıllarda fırtınalı havalarla daha sık karşılaşıyoruz.Bu nedenle mevcut astım kliniğine yeni eklenen bir astım çeşidi dikkatimizi çekiyor.

26 Ağustos 2020 Çarşamba
SONBAHAR ASTIMLILAR İÇİN RİSKLERLE DOLUDUR.BİRDE COVİD ÇIKTI..

 Sonbaharın gelmesiyle öksürükler başlar.Havaların soğuması, rüzgar,solunum virüsleri,sonbaharda bazı yabani ot polenlerinin yoğunluğunun artması ve en önemlisi evtozu akarı ve küf mantarı allerjenlerinin havada konsantrasyonunun aşırı artması bu öksürüğün nedenleridir.Bu yıl Covid salgını olması nedeniyle doktorların işi çok daha zor.Yeni başlayan öksürükleri Covid açısından da değerlendirmek gerekli.

20 Ağustos 2020 Perşembe
TAHRİŞ EDİCİLERE (İRRİTANLAR) BAĞLI ASTIM 

 İrritanlar kısaca soluduğumuz havaya karışarak hassas solunum yollarına çekildiğinde hassas solunum yollarını rahatsız eden maddelerdir. Düşük dozlarda astımlıları, daha yüksek dozlarda normallerde bile astım kirizine neden olurlar.

12 Ağustos 2020 Çarşamba
ÇÖREK OTU (NİGELLA SATİVA) ASTIM TEDAVİSİNE YARDIMCI OLUR.

 Astım tedavisi bugün için çok iyi yerlerde.Kullanılan astım ilaçları doğru kullanmak kaydıyla astımın ilerlemesini engelliyor. Remodelling- sakatlanma oluşmasını geciktiriyor, engelliyor. Bir de astıma neden olan allerjeni bulup duyarlık aşı ile azaltılırsa hasta çok çok iyileşiyor.