Doc.Dr.FEDAİ BARCAN

fedaibarcan@gmail.com
29 Temmuz 2020 Çarşamba
ASTIM ve PROPOLİS

 Propolis son yıllarda hızla popüler olan ve astım tedavisinde ilave edilmesiyle hastalara yarar sağladığı konusunda umut verici deneysel çalışmalar mevcuttur.

22 Temmuz 2020 Çarşamba
TEMMUZ AĞUSTOSUN PROBLEMİ ARTEMİSİA VULGARİS,(PPELİN OTU) ALLERJİSİ...MEVSİMİNE GİRDİK.

 Polen allerjisinde sıklıkla çim poleni (grass mix) allerjisine rastlıyoruz.Bunun dışında bazı yabani ot polenleri de allerjik nezle ve astımdan sorumludurlar.Bu otlardan sıklıkla rastladığımız pelin otu poleni allerjisidir.

15 Temmuz 2020 Çarşamba
DENİZ ÜRÜNLERİNE KARŞI BESİN ALLERJİSİ VARSA, ASTIMLI HASTALARDA SOLUNUM ALLERJENİ OLARAK AKAR...

 Allerjisi olan hastalar ; allerjilerine benzeyen ama allerjisi olmadığı bazı maddelerede karşı allerjiye benzer reaksiyonlar gösterirler.Son yıllarda bunda farklı allerjenlerde ortak proteinlerin yol açtığı bulunmuştur.

08 Temmuz 2020 Çarşamba
ASTIMIN GELİŞİ; ALLERJİK NEZLE'DEN BELLİDİR!

 Solunum allerjenleri havada uçuşarak burnumuza, boğazımıza, gözümüze, kulağımıza temas ederek burunda kaşıntı ve su gibi akıntı, burun tıkanıklığı; gözlerde şişme kızarma, batma, su gibi akıntı, boğazda toz kaçmış gibi kaşıntı ve inatçı gıcık öksürükleri ; kulakta dışkulak yolu kaşıntısı, kabuklanma ya da su gibi akıntı yapar. 

01 Temmuz 2020 Çarşamba
ASTIM HER ZAMAN ASTIM DEĞİLDİR ( Löffler's sendromu )

 Astım kliniğiyle giden,nefes darlığı krizleri,hırıltılı solunum ,balgam aralıklı ateş ve akciğerlerde gezici ufak zatürre belirtileri ile giden bir akciğer hastalığı "Löffler's sendromu"

25 Haziran 2020 Perşembe
ASTIM “GÜMBÜR GÜMBÜR” GELİYORUM DER

 Astım bronşiale sık rastlanılan bir hastalıktır.Hem yılda (insidans)yeni ortaya çıkan astımlılar artmaktadır. Hemde toplam astımlı (prevalans)sayısı artmaktadır.

18 Haziran 2020 Perşembe
STATUS ASTMATİCUS NEDİR?

 Status astmaticus hastanın astım krizine girip çıkamaması yada uzayan astım kriziyle zor çıkmasıdır. Astım krizinden çıkmak günler ya da haftalar alır. Hayatı tehtid eden bir astım tablosudur.

10 Haziran 2020 Çarşamba
KÖPEK ALLERJİSİ ASTIMLILARDA ARTMAYA DEVAM EDİYOR.

 Eğer köpeğinizle temasınızda burnunuz su gibi akıyorsa, hapşırıyorsanız, gözleriniz sulanıyorsa,öksürüyorsanız, sizde köpek proteinine karşı allerji olma ihtimali yüksektir.

06 Haziran 2020 Cumartesi
ÇOCUKLARDA ASTIMIN İYİ TEDAVİSİ NEDEN ÇOK ÖNEMLİ?

WAO dünya allerji örgütü ünlü astım kitabında (WHITE BOOK)Türkiye'de 5 astımlı çocuğun 4 ünün hatalı tedavi edildiğini vurguluyor.Birçok ülkede yapılan çalışmada Türkiye en kötü astım tedavi edildiği ülke olarak kitabında vurguluyor.

01 Haziran 2020 Pazartesi
KIŞI RAHAT GEÇİRMEK İÇİN, ASTIMLILAR BOL BOL DENİZDE YÜZÜN

 Yaz nihayet geldi,astımlılar bol bol denizde yüzün gelecek kışı çok daha rahat geçireceksiniz..