Doc.Dr.FEDAİ BARCAN

fedaibarcan@gmail.com
25 Aralık 2020 Cuma
ASTIM”I TEDAVİ EDİYOR “MUŞ GİBİ “ GÖRÜNMEK.

 Astım genetik yatkınlıkla meydana gelen birçok tetikleyici faktörle ortaya çıkan ,birçok hastalıkla karışan uzun süreli bir hastalık.Ayni hava durumu gibi bazen günlük güneşlik bazende bulutlu ,fırtınalı ve özelliği hava durumu gibi periyodlarla iyileşmesi ve kötüleşmesi.

18 Aralık 2020 Cuma
HANGİ ALLERJİKLER COVİD AŞISI OLABİLİR?

Covid aşısı çıkalı beri hastalar soruyorlar bizim allerjimiz var aşı olabilir miyiz diye. Burada bilhassa eski yöntemle yapılan Çin aşısı diye bilinen SİNOVAC  aşısını allerjiklerin yaptırmasında bir sakınca yok problem İngiltere’de yapılan mRNA  (PFİZER BİONTECH)aşısı iki sağlık çalışanında anafilaksi dediğimiz ağır alerjik tabloyla ilgili. Bu iki hastada daha evvelki hikayelerinde anaflastik reaksiyon var. Ve uygulanan adrenalin ile bu iki hastayıda hayata dönüyorlar. 

09 Aralık 2020 Çarşamba
VENTOLİN”ZARARLI DEĞİLDİR.VENTOLİNİN HATALI KULLANIMI ZARARLIDIR.

B2 mimetik ilaçlar astımda çok değerlidir.Salbutamol (ventolin) en sık kullanılan ilaçtır.Tedavi edici değil anlık durumu düzelticidir.Bronşları açar.Bronşlardaki mukoza ödemini çözer.Hastada rahatlama sağlar.Etkisi 2 dakikada başlar yaklaşık 6 saat kadar etkisi sürer.

02 Aralık 2020 Çarşamba
ALLERJİK ASTIMDA TOZDAN KORUNMA METODLARININ GEREKSİZ OLDUĞU KANITLANDI...

Akarlardan korunmak hastalık şikayetlerini azaltır. Ama hastalığın doğal sürecine bir katkısı yoktur.

25 Kasım 2020 Çarşamba
ASTIMDA BALGAM TIPASI

 Astım hastaları genellikle balgam çıkaramamaktan yakınırlar.Çoğu balgam varda çıkartsam rahatlayacağım diye şikayet ederler.

18 Kasım 2020 Çarşamba
HİÇBİR TEST KESİN ASTIMI GÖSTERMEZ.

Astım bronşiale solunum yollarımızın kronik mikrobik olmayan sıklıkla allerjiye ya da tahriş edicilere bağlı inflamatuvar (iltihabi) bir hastalığıdır.

11 Kasım 2020 Çarşamba
İLAÇLAR,ASTIMDA ÇOK CİDDİ ALLERJİK REAKSİYON YAPABİLİR.

 Astımlıların bilinçsiz ilaç almamasında yarar var.Aspirin ve diğer ilaçlar çok ağır astım krizine neden olabilirler.

04 Kasım 2020 Çarşamba
“COVİD-19” DAN  KORUNABİLMEK

 Covid-19 da maske,mesafe,temizlik önemli.Ama en önemlisi kişisel bağışıklık.Bağışıklığı kuvvetli olanlar “Lenfositleri” sayesinde hiç hastalanmadan virüsten ve hastalıktan kurtulabiliyorlar.

28 Ekim 2020 Çarşamba
BRONŞEKTAZİ’DE BALGAM ÇOKTUR...

Vucudumuzu dış etkenlerden korumak için deri vucudu  nasıl kaplıyorsa,dışarıyla direkt bağlantısı olan solunum yollarımızı ve akciğerimizin gaz değişiminden sorumlu olan alveolleri deri gibi döşeyen epitel hücrelerimiz vardır.

20 Ekim 2020 Salı
EV İÇİ ALTERNARİA ALLERJİSİ AĞIR ASTIM YAPIYOR.

 Son yıllarda ağır astımlı olan,sık sık yoğun bakıma yatırılan ve astımdan ölen hastalarda yapılan bilimsel çalışmalarda solunum allerjisi olarak bir küf mantarı allerjisi olan altenarianın sıklıkla bu hastalarda astımın ağır seyretmesine neden olduğu bulunmuştur.