TUĞÇE GÜLÇİÇEK

tugcegulcicek95@gmail.com
30 Mayıs 2020 Cumartesi
SOSYAL MEDYA VE GERÇEK HAYAT

 Gerçek hayat durunca ister istemez beyaz ekranlara fazlaca gömüldük. Yapılan bir araştırmaya göre karantina döneminde çocukların internet kullanımı yüzde 250 artmış. Instagram story’leri, canlı yayınlar, zoom toplantıları, bilgisayar oyunları, internet dizileri derken gerçek zamandan çıktık.

28 Mayıs 2020 Perşembe
HAYATLARIMIZ VE RENK ÇARKLARI

 Korona, günlerimizi iyice yavaşlattı. Puzzle’lar, boyama kitapları, antin kuntin ne varsa alır, kendimize iş çıkarır olduk. İnternette Newton çarkı diye bir şey gördüm; 7 renkten oluşuyor. Newton çarkı ya da renk çarkı da diyorlar.

26 Mayıs 2020 Salı
İŞE DÖNMEK BİR ‘İNSANLIK HALİ’ Mİ?

Hükümetin açıklamalarına göre bayramdan sonra bizlerden artık işe yeniden dönmemiz bekleniyor. Peki, işin Kovid-19 zamanlarındaki anlamı nedir?

24 Mayıs 2020 Pazar
ESKİ BAYRAMLAR

Bu bayram yalnızca 4 kişiyiz; Annem, babam, ben ve can sıkıntısı! Eski bayramları özleyeceğimi, “nerede o eski bayramlar…” diyeceğim günlerin geleceğini hiç düşünmüyordum. Büyük konuşmamak lazımmış!

21 Mayıs 2020 Perşembe
ŞU AN NEREDE OLMAK İSTERDİN? KEŞKE’LERİN VAR MI?

Hepimizin keşkeleri var bence. Kimimizinki anlık, kimimizinki ömürlük… Aradaki fark devasa büyük… Anlık keşkeler tatlıdır, hayat dinamiğini sağlar hatta. Ayakta tutar insanı. Ömürlük keşkeler bambaşkadır; zindan eder hayatı.

20 Mayıs 2020 Çarşamba
MAVİ BALİNA

Halil Cibran der ki “Büyük insanların iki kalbi vardır; biri acı çeker, diğeri ümit eder.” 19 Mayıs'ta yola çıkarken ATATÜRK’ün bir kalbi acı içindeydi belki ama ötekisi daima ümitliydi.

17 Mayıs 2020 Pazar
17 MAYIS 2000… MAYISLAR BİZİM!

 Bu ülkede çocuklar doğar doğmaz bir takımın taraftarı olurlar ve çok büyük olasılıkla o takımın taraftarı olarak göçerler bu dünyadan. Bu ülkede siyasi görüşünü rahatlıkla değiştirirsin kimse ayıplamaz, taraftarı olduğun kulübü değiştirirsen kimse unutmaz.

16 Mayıs 2020 Cumartesi
4 GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI, 5 TAVSİYE

Kendime bir yapılacaklar listesi belirledim. Sizinle de paylaşayım istedim. Belki bitirdikçe beraber yanına bir tik atarız.

14 Mayıs 2020 Perşembe
BİR GÜNDEN 4 SAAT

 Dün, 0-14 yaş arasındaki çocuklara 4 saatliğine sokağa çıkma izni verildi.  Bu saatler pandemi günlerinde salgını arttırır mı şimdiden söylemesi zor.

13 Mayıs 2020 Çarşamba
AKREP GİBİSİN KARDEŞİM

Aklıma Nazım’ın dizeleri düşüyor; “Kabahat senin -demeye de dilim varmıyor ama- kabahatin çoğu senin, canım kardeşim!