Anasayfa /  Foto Galeri

Yeni Elektrikli Ford Explorer ve Rekortmen Maceracı Lexie Alford Dünya Turu için Yola Çıkmaya Hazır

Dünyadaki her ülkeyi ziyaret eden en genç kişi olarak tarihe geçen gezgin Lexie Alford, bugün yeni ve tamamen elektrikli Ford Explorer’la macera dolu bir dünya turuna başlıyor. Bu macera elektrikli bir araçla nelerin mümkün olduğunu göstermenin yanı sıra insanları ‘her şeyi başarabilme’ ruhunu açığa çıkarmaları için motive etmeyi amaçlıyor.

Yeni Elektrikli Ford Explorer ve Rekortmen Maceracı Lexie Alford Dünya Turu için Yola Çıkmaya Hazır - Sayfa 1

Ford elektrikli otomobil devrimine liderlik etme misyonunda vites büyütürken, dünyanın her ülkesini ziyaret eden tarihteki en genç macera tutkunu Lexie Alford, 8 Eylül Cuma günü heyecan dolu #Charge Around The Globe (#Şarjlı Dünya Turu) projesi için yeni ve tamamen elektrikli Ford Explorer ile yola çıkıyor. Lexie, yolculuğuna Fransa’nın Nice kentinden başlayarak altı kıtada 30’dan fazla ülkeyi kapsayacak yeni macerasında hem bir elektrikli araçla nelerin yapılabileceğini kanıtlamayı amaçlıyor hem de dünyanın çevresini elektrikli bir araçla turlayan ilk insan olmayı hedefliyor. Bu iddialı dünya turunun bir ayağı da Türkiye; Lexie 13 Eylül’de İstanbul’dan da geçerek serüvenine devam edecek.

Yeni Elektrikli Ford Explorer ve Rekortmen Maceracı Lexie Alford Dünya Turu için Yola Çıkmaya Hazır - Sayfa 2

Lexie’nin yolculuğu, yüz yıl önce dünyayı otomobille turlayan ilk kadın ve kendisi gibi bir maceracı olan Aloha Wanderwell’in ‘her şeyi başarabilme’ ruhunu yansıtıyor. Ford, tıpkı 1920'lerde Wanderwell'i desteklediği gibi, Lexie Alford ile de sürdürülebilir seyahat tutkusunu destekliyor ve aynı zamanda elektrikli bir otomobille gerçekten neyin mümkün olduğunu sergilemek için iş birliği yapıyor. Aloha’nın yolculuğuna benzinli bir Ford Model-T eşlik etmiş ve Aloha, Hindistan'da çamur düzlüklerini, kumları ve nehirleri geçmek için öküzlerin aracını çekmesi gibi olağandışı çözümler bulmuş ve yakıt almanın mümkün olmadığı Çin'de ilerlemek için insan gücü kullanmıştı. Ford Aloha Wanderwell'in mirasını bu kez Lexie işbirliği ve tamamen elektrikli yeni Explorer ile dünya çapında iddialı bir yolculukla devam ettiriyor.

Yeni Elektrikli Ford Explorer ve Rekortmen Maceracı Lexie Alford Dünya Turu için Yola Çıkmaya Hazır - Sayfa 3

Ford Explorer ile bağlantılı, konforlu ve her yol koşuluna hazırlıklı 

Lexie de rekor kırma denemesinde Aloha gibi Ford marka bir araç kullanacak ve Aloha’nın yolculuğuna başladığı Nice’deki Le Hotel Royal’den elektrikli Ford Explorer’la yola çıkacak. Gelecek yaz Avrupa’da satışa sunulacak yeni Explorer’ın müşterilerin deneyimleyeceği en yakın prototipi özel olarak bu macera için tasarlandı ve Lexie’nin bu en uzun yolculukta bağlantılı, konforlu ve her yol koşuluna hazır olmasını sağlayacak bir araç olmasıyla dikkat çekiyor. 

Yeni Elektrikli Ford Explorer ve Rekortmen Maceracı Lexie Alford Dünya Turu için Yola Çıkmaya Hazır - Sayfa 4

Ford Model e Avrupa Genel Müdürü Martin Sander, bu maceralı yolculuk için şunları söyledi: “Bu epik yolculukta elektrikli bir araçla nelerin yapılabileceğini kanıtlamayı hedefliyoruz çünkü menzil ve şarjın elektrikli araçlara geçmeyi düşünenlerin dikkate aldığı en önemli iki faktör olduğunu biliyoruz. Lexie şarj altyapısını en zorlu koşullarda test edecek. Eğer Lexie bir elektrikli araçla dünyanın çevresini turlayabiliyorsa, herkes her gün elektrikli araç kullanabilir.”