Anasayfa /  Popüler  /  Kim kimdir

Prof. Dr. Daron Acemoğlu kimdir, nereli, kaç yaşında?

CHP'nin ekonomi alanındaki danışman kadrosunda yer alan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, özellikle yurt dışında çeşitli akademik çalışmalara imza atmış ödüllü bir akademisyen.

Abone ol
Abone ol 03 Aralık 2022 18:15

ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) 1993 yılından beri ders veren Prof. Dr. Daron Acemoğlu 1967 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlköğrenimini İstanbul Kadıköy’deki Aramyan Uncuyan Ermeni İlkokulunda tamamladıktan sonra 1986'da Galatasaray Lisesinden mezun oldu. Lisans eğitimini İngiltere’nin York Üniversitesi'nde tamamladı. London School of Economist okulunda öğretmenlik yaptı. 2000 yılında ise profesörlüğünü aldı.

Daron Acemoğlu’nun siyasal ekonomi, ekonomik büyüme gibi siyasal ve ekonomik alanlarda yayınladığı akademik eserleri bulunuyor. Birçok yabancı ekonomi dergisinde editörlük yaptı. Her 2 yılda bir ekonomi alanında yaptığı katkılardan dolayı 40 yaşın altındaki bilim adamlarına verilen ödül olan John Clark madalyası ile 2005 yılında ödüllendirildi. Daron Acemoğlu iktisat alanında yayınladığı makalesiyle 1996 yılının en iyi makalesi ödülünü almayı başardı.

Profesör unvanını aldıktan sonra 2 kez Nobel İktisat alanında aday olarak gösterildi. 2013 yılında sosyal bilimler dalında T.C Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük ödülü verildi.

Acemoğlu, oyun ve optimizasyon teorisi üzerine yaptığı araştırmalarıyla tanınan Asuman Özdağlar ile evlidir ve çiftin iki erkek çocuğu vardır.

 

 

 

 

Etiketler daron acemoğlu
Yorumlar