Anasayfa /  Popüler  /  Kim kimdir

CHP'nin ekonomi danışman kadrosunda yer alan Hakan Kara kimdir, nereli ve kaç yaşında?

CHP'nin ekonomi alanındaki danışman kadrosunda yer alan Ali Hakan Kara, gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında çeşitli akademik çalışmalara imza atmış bir akademisyen.

Abone ol
Abone ol 03 Aralık 2022 18:40

Merkez Bankası Eski Başekonomisti Ali Hakan Kara, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ekonomi kadrosunda yer alan isimlerden biri oldu. Kara, politika oluşturmanın pratik yönleri,  bunların araştırma ve analizle etkileşimi konusunda bir deneyime sahip.

BANKADAKİ GÖREVLERİ

Ali Hakan Kara, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski başekonomisti. 2003-2019 yılları arasında Türkiye'de para ve makroihtiyati politikaların analizi, tasarımı ve uygulanmasında öncü rol oynadı. Banka'nın araştırma ve politikasını organize etmiş, kolaylaştırmış ve iletmiş, çalkantılı dönemlerde kurumsal sürekliliği sağlamakla tanınan bir isim.

Türkiye'de Enflasyon Hedeflemesi (BT) rejimi hazırlıkları sırasında, beşeri sermayeyi güçlendirmeyi, teknik becerileri geliştirmeyi ve sorunsuz bir geçiş için altyapıyı oluşturmayı amaçlayan araştırma ve politika departmanlarının tasarımına ve yeniden yapılandırılmasına ana katkıyı yapmıştır. On üç yıl önce başlatılan bu sistem, Merkez Bankası'nın ana karar alma ve politika çerçevesinin temeli olmaya devam ediyor. Bankadaki ana görevlerinden biri, politika çerçevesini uluslararası yatırımcılara ve diğer muhataplara iletmekti. Politika tasarımına ilişkin mantığı ve arka plan düşüncesini açıklayan çok sayıda halka açık konferans ve yatırımcı sunumu yaptı. TCMB politikalarının iletişimini daha da kolaylaştırmak için yeni bir blog başlattı ve 2016-2019 yılları arasında blog serisinin baş editörü olarak görev yaptı.

ODTÜ'DE DERS VERDİ

Hakan Kara, hakemli akademik dergilerde düzenli olarak Türkiye ekonomisinin değişen dinamikleri ve parasal-makroihtiyati etkileşimler ile değişken sermaye akışlarıyla başa çıkmak için farklı politika araçlarının kullanımına odaklanan makaleler yayınlamakta. Akademik konferanslarda ve üst düzey politika panellerinde çok sayıda sunum ve açılış konuşması yaptı ve çeşitli uluslararası konferanslar ve çalıştaylar düzenledi. Yarı zamanlı öğretim üyesi olarak Bilkent Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde yüksek lisans ve lisans dersleri verdi. Hakan Kara, Central Bank Review'in editörlüğünü ve International Journal of Central Banking'in yönetim kurulu üyeliğini yürüttü.

 

 

 

 

Etiketler hakan kara
Yorumlar