Anasayfa /  Foto Galeri

Dikkat! 1 yıl sinyal alınamayan cep telefonu bloke edilecek...

DikkMilyonarca cep telefonu sahibini ilgilendiren önemli bir uygulama yürürlüğe giriyor. Cep telefonu klonlanmasının da yer aldığı teklif Meclis’te kabul edilerek yasalaştı. Buna göre kesintisiz 1 yıl sinyal alınamayan cep telefonu IMEI numaraları pasife alınacak. İşte detaylar...

Dikkat! 1 yıl sinyal alınamayan cep telefonu bloke edilecek... - Sayfa 1

İngilizce ifadesi ile IMEI, Türkçe açılımıyla "Uluslararası Mobil Cihaz Kodu"… Tüm cep telefonlarında bulunması gereken bir kimlik numarası. 15 haneden oluşan bu numara tek bir telefona özel olarak belirleniyor.

Dikkat! 1 yıl sinyal alınamayan cep telefonu bloke edilecek... - Sayfa 2

Bu numara ile telefonunuzu diğerlerinden ayırt etmek mümkün oluyor. Ancak telefon üreticisi tarafından belirlenen bu numara, kimi zaman kötü niyetli insanların eline ulaşıp kayıt dışı şekilde kullanılabiliyor.

Dikkat! 1 yıl sinyal alınamayan cep telefonu bloke edilecek... - Sayfa 3

TBMM'DEN KABUL EDİLDİ! IMEI NUMARALARI İÇİN YENİ BİR DÖNEM

Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan teklife göre kullanılmayan cep telefonları ve IMEI numaraları için yeni bir dönem başlıyor.

Dikkat! 1 yıl sinyal alınamayan cep telefonu bloke edilecek... - Sayfa 4

7 yıl olan cep telefonlarındaki sinyal alma sınırı 1 yıla düşürülüyor. 1 yıl içinde SIM kartı takılıp herhangi bir işlem yapılmayan cep telefonlarının IMEI numarası Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından bloke edilerek kullanılmaz hale getirilecek. Yani telefon görüşmesi yapılmayan, mesaj atılmayan ya da internete girilmeyen cihazlar pasifize edilecek. Düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.