Anasayfa /  Güncel

2022 Nobel Edebiyat Ödüllü Annie Ernaux kimdir, kaç yaşında, nereli?

Her yıl düzenlenen Nobel Edebiyat Ödülleri'nin 2022'deki sahibi Fransa doğumlu Annie Ernaux oldu. Aldığı ödül ile adını duyuran Annie Ernaux'in hayatı ve kitapları merak konusu oldu. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 06 Ekim 2022 18:02

Her yıl düzenlenen Nobel Edebiyat Ödülleri'nin 2022'deki sahibi Fransa doğumlu Annie Ernaux oldu. Aldığı ödül ile adını duyuran Annie Ernaux'in hayatı ve kitapları merak konusu oldu. İşte detaylar...

ANNIE ERNAUX KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, NERELİ??

1 Eylül 1940'ta, Fransa'nın Lillebonne kasabasında doğdu; çocukluğunu Yvetot, Normandiya'da geçirdi.

Rouen ve ardından Bordeaux üniversitelerinde eğitim gördü, okul öğretmeni olmaya hak kazandı ve modern edebiyatta daha yüksek bir derece kazandı. Bir süre Marivaux'da tamamlanmamış bir tez projesinde çalıştı. 1970'lerin başında, Bonneville Lycée'de, Annecy-le-Vieux'deki Évire kolejinde, ardından Pontoise'de , Ulusal Uzaktan Eğitim Merkezi'ne (Centre national d'enseignement à Distance - CNED) katılmadan önce öğretmenlik yaptı.

Edebiyat öğrenimi gördü ve uzun yıllar boyunca edebiyat öğretmeni olarak çalıştı.

Kişisel deneyimle toplumsal tarihi birleştiren unsurları daha ilk romanı Armoires vides'le (Boş Dolaplar) ortaya çıkardı. Evlilik, hastalık, yaşlılık ve ölüm gibi meseleleri kendi tecrübeleri üzerinden aktarırken, arka planda daima toplumsal yaşam ve onu oluşturan kültürel, siyasi, tarihi olaylara yer veren eserlere imza attı. Başta Renaudot Ödülü olmak üzere birden fazla ödüle değer görüldü.

ANNIE ERNAUX KARİYERİ

Annie Ernaux edebi kariyerine 1974 yılında otobiyografik bir roman olan Les Armoires vides (Cleaned Out) ile başladı. 1984'te, babasıyla ilişkisine ve Fransa'da küçük bir kasabada büyüyen deneyimlerine ve sonraki taşınma sürecine odaklanan otobiyografik bir anlatı olan La Place (Bir Adamın Yeri) adlı otobiyografik çalışmalarından bir diğeri için Renaudot Ödülü'nü almaya layık görüldü. yetişkinliğe ve ailesinin menşe yerinden uzağa.

Kariyerinin henüz başlarında, otobiyografiye odaklanmak için kurgudan uzaklaştı. Çalışmaları, tarihi ve bireysel deneyimleri birleştirir: Ebeveynlerinin sosyal gelişimini (La place, La honte), gençlik yıllarını (Ce qu'ils disent ou rien), evliliğini (La femme gelée), Doğu Avrupalı bir adamla olan tutkulu ilişkisini (Passion simple), onun kürtaj (L'événement), Alzheimer hastalığı (Je ne suis pas sortie de ma nuit), annesinin ölümü (Une femme) ve meme kanseri (L'usage de la photo). Ernaux ayrıca Frédéric-Yves Jeannet ile birlikte L'écriture comme un couteau (Bıçak kadar Keskin Yazmak) yazdı.

ANNIE ERNAUX KİTAPLARI

A Woman's Story, A Man's Place ve Simple Passion , The New York Times'ın Önemli Kitapları olarak kabul edildi ve A Woman's Story , Los Angeles Times Kitap Ödülü için Finalist oldu . Utanç , 1998'in Publishers Weekly En İyi Kitabı, The Washington Post tarafından 1999'un En İyi Anıları arasında Karanlıkta Kalıyorum ve More Magazine tarafından The Possession , 2008'in En İyi On Kitabı olarak listelendi.

Fransız eleştirmenler tarafından çok iyi karşılanan 2008 tarihli tarihi anı kitabı Les Années (Yıllar), birçok kişi tarafından başyapıtı olarak kabul edilir. Bu kitapta Ernaux, kendini ilk kez üçüncü tekil şahıs (elle , ya da İngilizce'de " she") olarak yazarak, İkinci Dünya Savaşı'ndan hemen sonra 2000'lerin başına kadar Fransız toplumuna canlı bir bakış sunuyor. Bu, bir kadının ve içinde yaşadığı gelişen toplumun dokunaklı sosyal öyküsüdür. The Years, Académie française'nin 2008 Françoise-Mauriac Ödülü'nü, 2008 Marguerite Duras Ödülü'nü , 2008 Fransız Dili Ödülü'nü kazandı. 2009 TelgrafıOkuyucular Ödülü ve 2016 Premio Strega Europeo Ödülü. Alison L. Strayer tarafından çevrilen The Years , 31. Yıllık Fransız-Amerikan Vakfı Çeviri Ödülü için Finalist oldu. 2018'de Premio Hemingway'i kazandı .

2019 yılında The Years adlı kitabıyla Uluslararası Booker Ödülü'ne aday gösterildi.

Eserlerinin çoğu İngilizce'ye çevrildi ve Seven Stories Press tarafından yayınlandı . Ernaux, Press'in adını aldığı yedi kurucu yazardan biridir.

ANNIE ERNAUX ALDIĞI ÖDÜLLER

1977 Prix d'Honneur 1977 romanı (Ce qu'ils disent ou rien)
La Place için 1984 Prix Renaudot
Les Annees için 2008 Prix Marguerite-Duras
Les Annees için 2008 Prix François-Mauriac
2008 Prix de la langue française , yapıtının tamamı için
2014 Cergy-Pontoise Üniversitesi'nden Doktor fahri ödülü
2016 Strega Avrupa Yıllar Ödülü (İtalyanca'ya Gli Anni (L'Orma) olarak çevrildi)
2017 Prix Marguerite-Yourcenar, Civil Society of Multimedya Yazarları tarafından tüm yapıtları için ödüllendirildi
Eserlerinin tamamı için 2018 Premio Hemingway per la letteratura
2019 Prix Formentor
2019 Una Donna için Premio Gregor von Rezzori
2019 Man Booker Uluslararası Yıllar Ödülü için Kısa Listede
2021: Kraliyet Edebiyat Topluluğu Uluslararası Yazarı Seçildi
2022: Nobel Edebiyat Ödülü
Ayrıca "vaftiz annesi" olduğu Annie-Ernaux Ödülü de onun adını taşıyor.

Yorumlar