Anasayfa /  Ekonomi

Vatandaşın markette indirim beklentisi hayal oldu! Ocak'ta yeni zamlar yolda...

TÜİK’in açıkladığı son enflasyon rakamları ve elektrik, doğal gaz, mazot zamları gıdadaki indirim beklentilerini suya düşürdü. Tüketici dernekleri Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı yüzde 80’lik imalatçı fiyatları artışının piyasaya yansımaya başladığını açıkladı. İşte haberin detayları...

Abone ol
Abone ol 10 Ocak 2022 11:44

TÜİK’in açıkladığı son enflasyon rakamları ve elektrik, doğal gaz, mazot zamları gıdadaki indirim beklentilerini suya düşürdü. Tüketici dernekleri Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı yüzde 80’lik imalatçı fiyatları artışının piyasaya yansımaya başladığını açıkladı. İşte haberin detayları...

Vatandaşın kurlardaki düşüşle gıdadan giyime indirim beklentisi hayal oldu. Hükümetin yılbaşında açıkladığı büyük oranlı zamlar ve doların baştan 14 TL’ye tırmanması nedeniyle kısıtlı sayıda yapılan indirim geri alınırken, etiketlerdeki metamorfoz de yeniden hızlandı. Tüketici dernekleri Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı yüzde 80’lik imalatçı fiyatları artışının piyasaya yansımaya başladığını açıkladı. 

Merkez Bankası’nın geçen ay aldığı faiz indirim kararı ile 18 TL’ye fırlayan dolar gıdadan tekstile, otomobilden elektronik eşyaya dek bir çok üründe yüksek fiyat artışlarına neden olmuştu. sonradan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kur garantili mevduat açıklaması ile bir günde 10 TL’ye gerileyen dolarla birlikte vatandaşta da yapılan zamların geri alınması beklentisi oluşmuştu. Birkaç zincir markettten, birkaç üründe yüzde 30 oranında zam açıklaması geldi ama devamı gelmedi. Tersine yılbaşında birbiri ardına açıklanan büyük zamlarla indirimin yerini bitmiş fiyat artışları aldı. 

Yüzde 80 meydana çıkan Yurtiçi Imalatçı Enflasyonu’na (Y-ÜFE), doların 14 TL sınırına dayanmasına ve her gün gelen akaryakıt zamlarına karşın indirim gelmesinin imkânsız olduğunu söyleyen Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Aziz Koçal, marketler indirim açıklaması yaptıktan daha sonra elektrik, doğalgaz, akaryakıt, ücret, köprü geçiş ücretleri gibi bir çok maliyet kalemlerinde artışlar gerçekleştiğini hatırlattı.

Ocakta yeni zamlar gelecek

Raflardaki fiyatların daha da artacağını söyleyen Koçal, “TÜİK’in Y-ÜFE’si ocak ayı içinde yansıyacak raflara. Siz marketlere fiyat indir diyorsunuz fakat bütün maliyet kalemlerine zam yapıyorsunuz. Bu koşullarda bir indirim bekleyemezsiniz. Siz üreticiyi de küstürdünüz. Çiftçinin ineğine, traktörüne haciz koyarak mazotuna yılda 46 kere zam yaparak marketteki fiyatların düşmesini bekleyemezsiniz” dedi.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar da köklü değişiklikler yapılmadan fiyatlarda indirim beklenemeyeceğini söyledi. Bilhassa tarım ve gıda ürünlerinde aracıların da fiyatların artmasına sebep olduğunu gösteren Çakar, şöyle konuştu: 

“Tarladaki mahsul markete gelene kadar az daha beşe katlıyor fiyatını. Bu arabuluculuk sistemi bitmeden, mahsul satmak kooperatifleri sistemi geliştirilmeden bu fiyatlar düşmez. Devlet kooperatifleri bitmiş özendirmeli hatta kendi eli ile kurmalı.

 

 

 

Yorumlar