Anasayfa /  Foto Galeri

Tasarlanma amaçları tamamen farklıydı

Gündelik olarak kullandığımız şeylerin geçmişine doğru bir yolculuğa çıkalım ve gerçek kullanım amaçlarını öğrenelim.

Tasarlanma amaçları tamamen farklıydı - Sayfa 1

Gündelik olarak kullandığımız şeylerin geçmişine doğru bir yolculuğa çıkalım ve gerçek kullanım amaçlarını öğrenelim.

Tasarlanma amaçları tamamen farklıydı - Sayfa 2

Cola Amerikan İç Savaşı gazisi olan eczacı John Pemberton, kola fıstığı ve koka yaprağı karışımı yaptı. Yaraları için sinir sistemini tedavi etmek amacıyla morfin alan askerlere önerdi. Daha sonra, alkolsüz içeceklerle uğraştığı bir işi oldu ancak daha sonra tüm paylarını sattı. Yeni sahipler, kokainden temizlenmiş koka yapraklarıyla birlikte Cola üretimine başladı.

Tasarlanma amaçları tamamen farklıydı - Sayfa 3

Oyun Hamuru Bu madde, başlangıçta, kurumu kirleten şöminelerle donatılmış evlerde duvar kağıdını temizlemek için kullanılmıştır. Vinil duvar kağıtlarının ortaya çıkmasıyla, kolayca bir süngerle temizlendiğinde, temizleyici birincil amacını yitirdi. Ardından, mucidi olan bir kreş öğretmeni ve bir akrabası bu macun benzeri maddeyi çocuklara oynamak için verdi ... ve çok sevindiler! Daha sonra, deterjan maddeden çıkarıldı, bir renk verici ile değiştirildi ve modern adını aldı: oyun hamuru.

Tasarlanma amaçları tamamen farklıydı - Sayfa 4

Vazelin 19. yüzyılın ortalarında, petrol sopalı işçiler, petrol arıtma pompalarında biriken mumlu maddeye karşı sürekli mücadele ediyorlardı. Ancak İngiliz kimyager Robert Chesebrough bir fırsat gördü: Bu ''petrol jölesinden bir parça aldı'' biraz araştırma yaptı ve aslında bunun faydalı özelliklere sahip olduğunu keşfetti. Sonuç olarak, bunun ilk yıllarda kullanım alanı, yaraların iyileştirilmesinden temizleme halılarına kadar çok geniş bir alana yayıldı.