Anasayfa /  Foto Galeri

Özel Sektör çalışanlarına müjde! Maaşlar artıyor, Temmuz ayında ara zam kararı...

Son dönemde artan fiyat ve hayat pahalılığına karşı çalışanlarını korumak isteyen patronlar harekete geçti. Tekstilden deriye, perakendeden makine sanayisine birçok şirket çalışanlarına ara zam yapmak için çalışma başlattı. Hükümet’ten ara zam için teşvik paketi beklenirken konuşulan ara zam oranları da belli oldu. İşte temmuz zammı ile ilgili detaylar…

Özel Sektör çalışanlarına müjde! Maaşlar artıyor, Temmuz ayında ara zam kararı... - Sayfa 1

Temmuz ayında gelmesi beklenen ara zam ile ilgili bekleyiş sürerken sektör temsilcilerinden dikkat çeken açıklamalar geldi. Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle zor günler geçiren çalışanları için bazı patronlar harekete geçse de Temmuz’da zam alamayacak milyonlarca çalışan var. Hükümet’ten ara zam için teşvik paketi beklenirken tekstilden deriye, perakendeden makine sanayisine birçok şirket çalışanlarına ara zam yapmak için çalışma başlattı.

Özel Sektör çalışanlarına müjde! Maaşlar artıyor, Temmuz ayında ara zam kararı... - Sayfa 2

DEVLETTEN TEŞVİK TALEP EDİYORUZ’
Çalışanlarını korumak isteyen patronlar ise 'ara zam' formülünü devreye aldı. Birçok sektörde iş dünyası, çalışanlarının maaşlarına yüzde 15 ila 40 arasında zam yapacak. Bazı şirketler zamların bir bölümünü mayıs ayında yaparken bazıları da temmuzdan itibaren çalışanlarına zamlı maaş yatırmayı planlıyor.

Özel Sektör çalışanlarına müjde! Maaşlar artıyor, Temmuz ayında ara zam kararı... - Sayfa 3

Sabah gazetesinin haberine göre; şirketler bütçelerine göre zam yapmaya hazırlanıyor. Henüz zam yapamayan şirketler ise, "Çalışanlarımıza zam yapmak istiyoruz ancak bütçemiz uygun değil. Devletten bir teşvik talep ediyoruz. Çalışanına zam yapmak kaydıyla vergi indirimi yapılsın. Burada da sıkı bir denetim olsun. Böyle bir adım şirketleri zam konusunda teşvik eder" diyor.

Özel Sektör çalışanlarına müjde! Maaşlar artıyor, Temmuz ayında ara zam kararı... - Sayfa 4

‘İKİNCİ ARA ZAM İÇİN ÇALIŞAN FİRMALAR VAR’
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir: Her şirket kendi bütçesine göre bir çalışma yapıyor. Bütçesi uygun olmayan, zam yapamayan firmalar da var. Ancak bazı firmalar da nisanda bir ara zam yapmıştı. Şimdi temmuz için çalışıyor. Zam oranları yüzde 20-25 arasında değişiyor. Temmuzda maaşlara yansıtmayı planlıyorlar.