Anasayfa /  Magazin

Köksal Engür kimdir? Köksal Engür hayatı ve kariyeri!

77 yaşındaki ünlü oyuncu İsmail Köksal Engür, böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti. Ardından İsmail Köksal Engür'ün hayatı merak konusu oldu. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 28 Mart 2023 20:00

77 yaşındaki ünlü oyuncu İsmail Köksal Engür, böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti. Ardından İsmail Köksal Engür'ün hayatı merak konusu oldu. İşte detaylar...

Seslendirme sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu İsmail Köksal Engür, 77 yaşında yaşamını yitirdi.

Oyuncu Cengiz Bozkurt, acı haberi sosyal medya aracılığyla yaptığı paylaşımla duyurdu.

Bozkurt, "Köksal Engür ağabeyimizi böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar sebebiyle kaybettik. Cenazesine dair açıklamayı yapacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağ olsun" ifadelerini kullandı.


SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Edinilen bilgilere göre Dünya Tiyatrolar Günü'nde yaşamını yitiren İsmail Köksal Engür, son yolculuğuna uğurlandı. Engür'ün Üsküdar Şakirin Camii'nde düzenlenen cenaze törenine usta oyuncunun ailesi ile beraber oyuncu Ayten Uncuoğlu, Ali Atay, Ahmet Mümtaz Taylan, Serkan Keskin, Cengiz Bozkurt, Rıza Kocaoğlu, Yiğit Özşener, Kubilay Karslıoğlu'nun da aralarında olduğu sanat ve müzik camiasından çok sayıda sanatçı dostu katıldı.

Taziyeleri oyuncunun eşi ve kızı kabul etti. Köksal Engür'ün cenazesi, öğle namazı sonrası Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.


"KONSANTRASYONUYLA BİZE ÖRNEK OLAN BİR İNSANDI"

Oyuncu Ayten Uncuoğlu, gözyaşları içerisinde Engür'ün vefatıyla ile alakalı görüşlerini paylaştı.

Uncuoğlu, "Ortaokul ikinci sınıftan itibaren arkadaşımdı. Radyo, televizyon, sinema ve tiyatroda hiç ayrılmadık, hep beraberdik" dedi.


"ONUNLA ÇALIŞMAK BÜYÜK AYRICALIKTI"

'Leyla ile Mecnun' adlı dizide rol arkadaşı olan Cengiz Bozkurt ise, "Türkiye çok önemli bir oyuncusunu ve sanatçısını kaybetti. Onunla çalışmak gerçekten büyük ayrıcalıktı. Hem disipliniyle hem sahnelerdeki konsantrasyonuyla bize örnek olan bir insandı, meslek büyüğümüzdü. Bir hastalık geçirdi, iyileştirmek için çok uğraştık ama başarılı olamadık. Son görevimizi yapmak için sevenleri burada. Türkiye'ye mal olmuş önemli bir sanatçıyı, oyuncuyu kaybettik maalesef. Hepimizin başı sağolsun, ruhu şad olsun" ifadelerini kullandı.


"HEPİMİZE ÇOK ŞEY ÖĞRETTİ, TAŞ GİBİ BİR ADAMI KAYBETTİK"

Aynı dizide yer alan oyuncu Ali Atay ise Engür'den çok şey öğrendiğini dile getirerek, "Taş gibi bir adamı kaybettik. Söyleyecek başka bir şey yok gerçekten. Hepimizin başı sağolsun. Set içinde hepimize ağabeylik yapmıştır. Başımız sıkıştığında hep bir şekilde ona gidip akıl danışmışızdır. Köksal ağabeyin benim dönemimdeki arkadaşlarıma çok büyük desteği olmuştur. Yani bir işte, bir yerde Köksal ağabey varsa orada güvende hissederdik kendimizi. Nasıl yapacağız bundan sonra göreceğiz. Bundan önce kalple ilgili bir sıkıntı yaşamıştı, hastanede gördüm en son onu. Kötü bir süreç gerçekten, başımız sağ olsun. Çok önemli birini kaybettik" şeklinde konuştu.


"27 MART DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ'NDE KAYBETMİŞ OLMAK ÇOK TUHAF GELİYOR"

Tiyatroya Köksal Engür sayesinde başladığını söyleyen Kubilay Karslıoğlu, "Tiyatro okumaya teşvik eden, hayatımı yönlendiren kişiyi 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde kaybetmiş olmak, çok tuhaf geliyor bana. Köksal ağabey benim için çok önemliydi. Tiyatroyu neredeyse ondan öğrendim. Onun yönlendirmesiyle İzmir'de Dokuz Eylül'de okudum. Benim gibi pek çok arkadaşım da... Bizleri bu anlamda yönlendirdi. Pek çok insanla tanıştırdı. Biz onun sayesinde oyuncu olduk. Son görevi yapmak çok zor" ifadelerini kullandı.


Köksal Engür, özellikle son dönemde 'Leyla ile Mecnun' dizisinde oynadığı 'Ak Sakallı Dede' karakteriyle izleyicilerin beğenisini kazanmıştı.


KÖKSAL ENGÜR HAKKINDA

Köksal Engür, 1946 senesinde Kars'ta dünyaya gelmişti. Oyuncu, henüz 10 yaşındayken TRT Ankara Radyosu 'Çocuk Saati' programında kısa radyo tiyatrolarıyla mesleğe adım atmıştı.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nü 1969'da bitiren Engür, TRT'de programlara katılmanın yanında, seslendirme çalışmalarının da temelini atmıştı.


Engür, Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Küçük Sahne gibi özel tiyatrolar ile Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve Devlet Opera ve Balesi'nde rol almıştı.

Tiyatroyla sınırlı kalmayıp, sinema ve dizi filmlerde de rol alan Engür, 'SüngerBob KareŞort' çizgi dizisinde 'Squitward'ü seslendirmişti.


Afife Tiyatro Ödülleri'nde 1999 senesinde 'Yılın En İyi Erkek Oyuncusu', 2002'de ise 'Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu' seçilen Köksal Engür, 2005'te 16. Ankara Film Festivali'nde 'Yardımcı Erkek Oyuncu' ödülünü almıştı.


Engür, Hollywood yıldızları Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman ve Robin Williams'ın yanı sıra 'Susam Sokağı'ndaki 'Büdü' karakteriyle 'Red Kit' çizgi filminde 'Red Kit'i seslendirmişti.


Köksal Engür'ün vefat haberi sonrası sanatçı dostları ile sevenleri baş sağlığı mesajları yayınladı.

Süha Uygur: 27 Mart Tiyatro Günü'müzde Köksal ağabeyin acı haberini almak çok üzücü. Gerçekten ne diyeceğimi bilemiyorum artık. Mekânın cennet olsun canım ağabeyim...

Oyuncular Sendikası: Değerli üyemiz Köksal Engür hayatını kaybetti. Çok üzgünüz. Ailesine ve tüm sevenlerine sabır diliyoruz. Başımız sağ olsun


Tolga Çevik: Nur içinde yat güzel insan. Seni tanımak,senden öğrenmek,sesinle neşelenmek bir onurdu.


Gonca Vuslateri: Çok üzgünüm... Hepimizin başı sağ olsun.. Birlikte oynamak, muhteşem anılarını ondan dinlemek, sahnemiz bitmeye yakın hangi tabure hangi koltuk ona en yakınsa ayağına taşımak - çayını getirmek, azıcık yandan baksın şöyle çenesini büksün de bizi güldürsün diye yüzünün gizemli tebessümünde kaybolmak .. Böyle şeyler çoğalıyor özlerken özlerken ölümsüzleşiyor insan… sonsuzluğa, bitişi olmayan bir hisse uğurladık seni Dünya Tiyatrolar Günü’nde... Seni çok seviyoruz 


Levent Özdilek: Böyle mi kutlayacaktık Dünya Tiyatro Günü'nü Köksal’ım. Yerin dolmaz…

Yorumlar