Anasayfa /  Foto Galeri

Kasım ayı işsizlik ve kısa çalışma ödeneğinin yatacağı tarih açıklandı

Kısa çalışma ödeneği bilindiği üzere her ay belirlenen tarihler aralığında vatandaşların hesaplarına yatmaya devam ediyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk her ay ödeneklerin yatacağı o tarihleri ay sonuna doğru vatandaşlara duyurdu. Peki, Kasım ayı kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? Kısa çalışma ödeneği yattı mı, bu ay ne zaman yatar? İşte detaylar…

Kasım ayı işsizlik ve kısa çalışma ödeneğinin yatacağı tarih açıklandı - Sayfa 1

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kasım ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemelerinin 4 Aralık’ta hesaplara yatırılacağını duyurdu.

Kasım ayı işsizlik ve kısa çalışma ödeneğinin yatacağı tarih açıklandı - Sayfa 2

Ödemelerin banka hesaplarına yatıralacağını, IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşlara da PTT üzerinden ödeme yapılacağını hatırlatan Selçuk, “işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri 4 Aralık 2020 tarihinde yapılacak.” açıklamasını yaptı.

Kasım ayı işsizlik ve kısa çalışma ödeneğinin yatacağı tarih açıklandı - Sayfa 3

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILDI MI?
17 KASIM TARİHİNDEN İTİBAREN UZATILDI!

Koronavirüs (covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle kısa çalışma uygulanan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin 2 ay uzatılması hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kasım ayı işsizlik ve kısa çalışma ödeneğinin yatacağı tarih açıklandı - Sayfa 4

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN BİTECEK? 

Kısa çalışma ödeneği uygulamasında ise daha önce uzatılan süre 31 Ekim'de sona eriyordu. İş Kanunu'nun geçici 10. maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen süreler de 17 Kasım 2020'den itibaren 2 ay uzatıldı.

Kısa çalışma ödeneğinin süre uzatımına ilişkin karara göre, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun geçici 23. maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, yeni tip koronavirüs nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30 Haziran 2020'ye kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, 30 Haziran 2020 tarihli 2915 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan 2 aylık süreden sonra başlamak üzere 2 ay daha uzatıldı.