Anasayfa /  Foto Galeri

İstediği zammı yapamayan ev sahipleri, evlerini satışa çıkarıyor evini satan iş yeri alıyor

Birkaç yıl öncesine kadar TÜFE verilerine göre hesaplanan kira artış oranları, hükümet tarafından getirilen uygulama sonrasında yüzde 25'le sınırlandırılmıştı. Yenilenen sözleşmelerde, kiracıya yüzde 25'in üzerinde zam yapılamıyor.Ev sahipleri de çözümü evlerini satmakta buluyor.

İstediği zammı yapamayan ev sahipleri, evlerini satışa çıkarıyor evini satan iş yeri alıyor - Sayfa 1

Gayrimenkul uzmanı Gülcan Altınay, “Ev sahipleri kiracılara istedikleri zammı yapamadığı için evlerini satılığa çıkardılar. Talep olmadığı için dairelerinin prim yapma oranı, değer oranı da düşük seviyede devam ediyor” dedi.

 

İstediği zammı yapamayan ev sahipleri, evlerini satışa çıkarıyor evini satan iş yeri alıyor - Sayfa 2

İSTEDİĞİ ZAMMI YAPAMAYAN EV SAHİPLERİ, EVLERİNİ SATIŞA ÇIKARIYOR

“EVİNİ SATAN İŞ YERİ ALIYOR”

Birkaç yıl öncesine kadar TÜFE verilerine göre hesaplanan kira artış oranları, hükümet tarafından getirilen uygulama sonrasında yüzde 25'le sınırlandırılmıştı. Yenilenen sözleşmelerde, kiracıya yüzde 25'in üzerinde zam yapılamıyor.Ev sahipleri de çözümü evlerini satmakta buluyor

İstediği zammı yapamayan ev sahipleri, evlerini satışa çıkarıyor evini satan iş yeri alıyor - Sayfa 3

KONUT YATIRIM ARACI OLMAKTAN ÇIKIYOR

Konutlar yatırım aracı olmaktan çıktığını ve yatırımcının artık iş yeri almaya yöneldiğini ifade eden Altınay, “Özellikle Trakya bölgesinde yatırımcılar artık konut almaya değil de iş yeri almaya yöneldi. Yani küçük metrekarelerde fabrikaları, sanayi dükkanlarını alıp yatırımlarını bu şekilde yapıyorlar. 

İstediği zammı yapamayan ev sahipleri, evlerini satışa çıkarıyor evini satan iş yeri alıyor - Sayfa 4

Örnek vermem gerekirse, 300 metrekarelik bir sanayi dükkanını, metrekaresi 900 dolar, 1000 dolar gibi satın alıyorlar. Yani 270 bin dolardan satın alıyorlar. TL bazında yaklaşık 7 buçuk milyon TL ye geliyor. Bu 300 m2 işyerini Kiraya vermek istediğin zaman kira bedeli yaklaşık 1500 dolar. Bu da 50 bin civarı bir rakama denk geliyor. Ve bunu 150 ayda amorti ediyor” diye konuştu.