Anasayfa /  Ekonomi

İstanbul'da ekmeğe yüzde 33 zam!

İstanbul Ticaret Odası'na bağlı fırınlarda 210 gram ekmeğin fiyatı 4 TL'ye yükseltildi. Buna göre, ekmeğin kilogram fiyatına yüzde 33,3 zam gelmiş oldu. İBB'ye bağlı Halk Ekmek de ise bir ekmeğin fiyatı 2 liradan satılıyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu maliyetlerin artmasına rağmen ekmeğe bir müddet daha zam yapmayacaklarını geçtiğimiz günlerde duyurmuştu.

Abone ol
Abone ol 07 Temmuz 2022 18:45

İstanbul'da İTO üyesi fırınların ekmek fiyat tarifelerinin belirlenmesi için Oda'nın temmuz ayı meclis toplantısında oylama yapıldı.

Oylama sonucunda, İstanbul'da "1 kilogram ekmek fiyatı azami 19,05 TL'yi geçmemek kaydıyla 210 gram ekmek için 4 TL olacak" şeklinde hazırlanan Azami Ekmek Fiyat Tarifesi kabul edildi.

Daha önceki tarifede 1 kilogram ekmeğin azami fiyatı 14,28 TL olarak belirlenmiş ve 230 gram ekmeğin 3 TL'den satılması kararlaştırılmıştı.

Buna göre, ekmeğin kilogram fiyatına yüzde 33,3 zam gelmiş oldu. İstanbul'da ekmek fiyatı semt semte ekmek fiyatları farklılık gösteriyor. Bir ekmeğin fiyatının 7-8 lira olduğu bölgeler mevcut. İstanbul'da uzun süredir ekmek gayri resmi zamla en ucuz olarak 4 liradan satılıyordu. Bu kararla zam resmiyet kazanmış oldu.

Yorumlar