Anasayfa /  Foto Galeri

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Ekonomiyi de Metroyu da bilene teslim edeceksin

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Pendik-Kaynarca-Tuzla Metro Hattı TBM Kazısı Bitirme Töreni’nde konuştu. Söz konusu hattı, binde 2 seviyesinde teslim alıp, yüzde 50,8 seviyesine taşıdıklarını belirten İmamoğlu, “ Bireysel bir yolculuk değil bu, milli bir yolculuktur. Millet adına yolculuktur. Ekonomiyi de bilene teslim edeceksin. Metroyu da bilene teslim edeceksin. Yol inşaatını da bilene teslim edeceksin” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Ekonomiyi de Metroyu da bilene teslim edeceksin - Sayfa 1

İMAMOĞLU: EKONOMİYİ DE METROYU DA BİLENE TESLİM EDECEKSİN

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Pendik-Kaynarca-Tuzla Metro Hattı TBM Kazısı Bitirme Töreni’nde konuştu. Söz konusu hattı, binde 2 seviyesinde teslim alıp, yüzde 50,8 seviyesine taşıdıklarını belirten İmamoğlu, “Biz, yerin altını demir ağlarla örerek, insanların yaşamını kolaylaştıran ulaşım hizmetini İstanbullularla buluşturmanın emin adımlarla yol yürüyüşünü gerçekleştiriyoruz. İşi erbabına, işi bilen insanlara, insanlarımızı ayırt etmeksizin yeteneklerine bakarak, onların bilgilerinden faydalanarak, bilginin önünde saygıyla eğilerek, yönetici olarak bilgiye hürmet göstererek devletimize faydalı hizmetler sunmaya devam edeceğiz. Allah bu bakış açısıyla yolumuzu açık etsin. Bireysel bir yolculuk değil bu, milli bir yolculuktur. Millet adına yolculuktur. Ekonomiyi de bilene teslim edeceksin. Metroyu da bilene teslim edeceksin. Yol inşaatını da bilene teslim edeceksin” dedi. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Ekonomiyi de Metroyu da bilene teslim edeceksin - Sayfa 2

Önceki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yönetimi, 13 kilometrelik 9 istasyonlu 2 bağımsız metro hattından oluşan Kaynarca-Pendik-Tuzla metro hattını 2017’de başlattı. 4,9 kilometrelik 2 istasyonlu Pendik-Kaynarca ve 9,10 kilometrelik 7 istasyonlu Kaynarca -Tuzla hatlarındaki çalışmalar, fiziki ilerlemesi binde 2 aşamasındayken, neredeyse hiç başlamadan dönemin İBB yönetimi tarafından 29.12.2017 tarihli yazıyla durduruldu. Ekrem İmamoğlu yönetimindeki yeni İBB yönetimi, durmuş metro yatırımlarından olan söz konusu iki hattın finansmanında kullanmak üzere, 8 Kasım 2019’da Fransız Kalkınma Ajansı’ndan 86 milyon Euro kredi sağladı. Şubat 2020’de temin edilen bu kredi ile hatlardaki çalışmalar yeniden başlatıldı. Aralık 2020’de gerçekleştirilen Eurobond ihracı ile de projeye 34 milyon Euro’luk daha finans katkısı sağlandı. 15 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 31810 sayılı Cumhurbaşkanı kararından kaynaklı tek taraflı fesih hakkını kullanan yüklenici firma, çalışmalarını durdurdu. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Ekonomiyi de Metroyu da bilene teslim edeceksin - Sayfa 3

YENİ İHALE İLE SÜREÇ HIZLANDI

Yeni ihale için hızla harekete geçen İBB, Kaynarca-Pendik-Tuzla Metrosu’nun 1. Etap (Pendik Merkez- Kaynarca Merkez-Fevzi Çakmak Hattı) ihalesini yaptı ve çalışmalar yeniden başladı. İmamoğlu yönetiminin 2019’da göreve geldiğinde neredeyse sıfır (0) düzeyinde teslim alınan hattaki imalat seviyesi, çalışmalar sonucunda yüzde 50,8 oranına ulaştı. Tünel kazmada kullanılan TBM’lerin (Tünel Açma Makinesi), 1. Etap’taki çalışmalarını tamamlaması nedeniyle bir tören düzenlendi. Tören; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte CHP İstanbul milletvekili Ali Gökçek, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün katılımlarıyla gerçekleştirildi. Törende İmamoğlu ve İBB Genel Sekreter Yardımcısı Pelin Alpkökin birer konuşma yaptı. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Ekonomiyi de Metroyu da bilene teslim edeceksin - Sayfa 4

“‘BU METRO HATTINI BAŞLATTIK’ DİYORLAR. HAYIR, BAŞLAYAN BİR ŞEY YOK”

Göreve başladıkları andan itibaren en büyük atılımlardan birisini raylı sistemlerde gerçekleştirdiklerine vurgu yapan İmamoğlu, “Dünyanın aynı anda en fazla raylı sistem inşaatı yapan şehri biziz. Yeni metro hatlarını hemşehrilerimizin hizmetine açtık. Açmaya devam ediyoruz. Finansman ve benzeri nedenlerle ihmale uğramış, çalışmaları durmuş olan hatlarda yeniden çalışmaya başlayarak, ciddi yol aldık. Ve bu anlamda adımlarımızı hızla atıyoruz. Yanı sıra yeni raylı sistem çalışmalarımızı da yürütüyoruz” dedi. Kaynarca-Pendik-Tuzla hattının da durmuş durumda aldıkları hatlardan bir tanesi olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Burası, aslında başlı başına İstanbul'da devraldığımız birçok metro hattının durumunun özeti. Hani, ‘Biz başlattık…’ Neyi başlattınız? ‘Bu metro hattını başlattık’ diyorlar. Hayır, başlayan bir şey yok. 2017’de ihalesi yapıldı; doğru. Bunun gibi birçok yerin ihalesi yapıldı. O da doğru. Bakın bu söylediğim bir hamaset değil. Bu söylediğim bir uydurma cümle değil. İnanın bir kısmının ne yazık ki projesi dahi proje değildir. Büyük bir kısmının finansmanı yoktu. Sadece ortada ihale var, ihaleyi alan firmalar var. O kadar” diye konuştu.