Anasayfa /  Foto Galeri

Erken emekli olabilirsiniz! İşte erken edebilecek o meslekler...

Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memura ilave prim hakkı veriliyor. Bu, emekli olunacak prim sayısını artırırken, emekli olunacak yaş haddini de düşürüyor. işte erken emekli olabilecek meslek listesi...

Erken emekli olabilirsiniz! İşte erken edebilecek o meslekler... - Sayfa 1

Ağır ve yıpratıcı bazı mesleklerde çalışan işçi ve memura ilave prim hakkı veriliyor. Bu mesleklerde çalışanlar erken emekli olma imkanını sahip oluyor. İşte erken emekli olacak o meslekler...

Erken emekli olabilirsiniz! İşte erken edebilecek o meslekler... - Sayfa 2

‘Yıpranma hakkı’ olarak bilinen ancak teknik tabiri ‘fiili hizmet süresi zammı’ olan uygulama, çalışanın daha erken emekli olmasını sağlıyor. Yıpranma hakkı kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlara, polise ve milletvekillerine de veriliyor.

Erken emekli olabilirsiniz! İşte erken edebilecek o meslekler... - Sayfa 3

180 gün kazanım

Bu hak, son yapılan düzenleme ile sağlık çalışanları, cezaevi görevlilerine de tanındı. Şu anda toplam 45 işkoluna erken emeklilik imkânı tanınmış durumda. Çimento sektöründe çalışandan tutun da cam ve madencilik alanında çalışanlara kadar birçok meslek bu listeye dahil. Bu kapsamda belli mesleklerde çalışanlar her bir yıl için emekliliklerine 60 ya da 90 gün, kimi mesleklerde ise 180 gün fazladan süre (yıpranma hakkı) kazanıyor.

Erken emekli olabilirsiniz! İşte erken edebilecek o meslekler... - Sayfa 4

Mesleğe göre 
Normal çalışma süresi olan 360 günün üzerine çalıştığı riskli sektöre ve kanunun bu sektörde tanıdığı artı süreye göre fazladan hizmet süresi ekleniyor. Normal şartlarda 360 gün çalışılması gerekirken, cıva üretiminde çalışanlar bir yıl içinde 450 gün çalışmış sayılıyor. Madenlerde çalışanlar için bu süre daha fazla 180 gün, yani 6 ay. Yeraltı madenlerinde çalışan bir işçi 360 gün çalıştığında fiili hizmet süresi zammı uygulandığında 540 gün çalışmış sayılıyor; bu da emekliliği öne çekiyor.