Anasayfa /  Yaşam /  Din ve inanç

Diyanet İşleri'nin namaz animasyonu paylaşım rekoru kırdı

Diyanet'in "Müminlerin Kavuşma Vakti Geldi" başlıklı hazırladığı animasyon filmi sosyal medyada ve whatsapp gruplarında izlenme rekoru kırıyor...

Abone ol
Abone ol 29 Mayıs 2020 15:26

Koronavirüs tedbirler kapsamında cemaatle ibadete ara verilen camiler  29 Mayıs Cuma günü yani bugün gerekli tedbirlerin alınması kaydıyla yeniden ibadete açılıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı ibadete açılacak olan camilerde huzur içinde ibadet yapılabilmesini için cemaate yönelik bir dizi hatırlatmaların yer aldığı bir animasyon filmi hazırladı.

Diyanet'in hazırladığı "Müminlerin Kavuşma Vakti Geldi" başlıklı animasyon filmi kısa sürede sosyal medyada ve whatsapp gruplarında  izlenme rekoru kırdı.

 

Diyanet'in hazırladığı animasyonda cemaatle namaz kılmak amacıyla camilere gelecek olan vatandaşlara uyarılarda bulunuluyor.

Cami ve mescitlere gelecek kişilerin yanlarında seccadelerini getirmelerinin hatırlatıldığı animasyonda namaza gelirken yapılması gerekenler tek tek anlatılıyor.

 

Diyanet namaza gelecek vatandaşlara şu hatırlatmalarda bulunuluyor. 

*Cami ve mescitlerin azami kapasiteleri, il ve ilçe müftülüklerince güvenli mesafe kurallarına göre belirlenecek ve kapasitenin üstünde cemaatin girişine müsaade edilmeyecektir.

*Cemaatle ibadete açılan cami ve mescitlerin, bütün bölümleri uygun yöntemlerle temizlenecek, sık sık havalandırılmasına ve temizliğine her zamankinden daha fazla özen gösterilecektir. Bilhassa kapı kolları gibi el temasının yoğun olduğu yerler, titizlikle ve düzenli olarak temizlenecektir.

*Cami ve mescitler ile ibadet mekânı olarak belirlenen alanlara girecek herkes, ellerini mutlaka dezenfekte edecektir. 

 

İbadet için uyulması gereken kurallar ise şöyle...

*Cami ve mescitlerde 1,5 metre mesafeli saf düzeninin sağlanması amacıyla işaretlemeler yapılacak ve cemaat bu işaretli yerlerde namaz kılacaktır.

*Camilerde rahle, kitap, tesbih, ayakkabı çekeceği gibi ortak kullanım malzemeleri kaldırılacaktır.

Cami ve mescitlerdeki abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacaktır. Bu yüzden cemaatin abdest alarak camilere gelmeleri gerekmektedir. 

*Cami ve mescitlerde topluca geçirilecek sürelerin mümkün mertebe kısa tutulması için sünnet namazların evde kılınması ve tesbihatların da evde yapılması uygun olacaktır.

Peki nelere dikkat etmeli!

*Sokağa çıkma yasağı kapsamında olan vatandaşlarımızla hastalık belirtisi taşıyanlar namazlarını evlerinde kılmalıdırlar.

*Cemaatle namaz kılmaya gelecek olanların mutlaka kendi seccadesi ile gelmesi gerekmektedir.
Cemaatle namaz kılınan mekânlarda maske kullanımı zorunludur.

*Giriş ve çıkışlarda kimseye temas edilmemeli; musafaha, tokalaşma, kucaklaşma yapılmamalıdır.
Gruplar halinde toplanılmamalı, güvenli mesafe kurallarına uyulmalıdır.

 

Yorumlar