Anasayfa /  Yaşam

ATATÜRK 1881-1919 filmi Darüşşafaka öğrencileriyle buluştu

Bir Mehmet Ada Öztekin filmi olan “ATATÜRK 1881-1919”un oyuncuları ve ekibi Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencileriyle bir araya geldi. Film gösteriminin yapıldığı etkinliğe Yönetmen Mehmet Ada Öztekin, Yapımcı Saner Ayar ile oyuncular Sarp Akkaya, Sahra Şaş ve Şahin Sancak katıldı.

Abone ol
Abone ol 02 Kasım 2023 19:16

 

ATATÜRK 1881-1919 FILMI DARÜŞŞAFAKA ÖĞRENCILERIYLE BULUŞTU

 3 Kasım’da sinemada vizyona girecek Lanistar Media yapımı “ATATÜRK 1881-1919” filminin ekibi, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın Cumhuriyet’in 100. yılına özel düzenlediği etkinlikler kapsamında öğrencilerle bir araya geldi. 1. Filmin gösteriminin yapıldığı buluşmaya Yapımcı Saner Ayar, Yönetmen Mehmet Ada Öztekin ile oyuncular Sarp Akkaya (Enver Paşa), Sahra Şaş (Makbule) ve Şahin Sancak (Nuri Conker) katıldı.

Etkinlikte konuşan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ile kardeşi Makbule’nin 1921 yılında okula yaptığı bir ziyarete dair anekdotu aktardı: “Okulumuza bağış yapan Zübeyde Hanım’ın iki ricası olmuş. İlki, ‘Bu çocukları iyi yetiştirin’; sonra da şöyle devam etmiş ‘Benim oğlum taze meyveyi çok sever, okulun koridorlarında çocuklar için bol bol taze meyve bulundurun.’ O günden sonra Darüşşafaka koridorlarında taze meyve bulundurmak bizde gelenektir.”

Öğrencilerle buluşmanın tüm ekip için büyük bir mutluluk ve enerji kaynağı olduğunu belirten Saner Ayar şöyle konuştu: “ATATÜRK ile ilgili dünya standartlarında bir film çekmek, bizim sektördeki herkesin hayaliydi. Biz bu hayale inandık ve başardık. Siz gençler de hayallerinize inanın, o zaman neler yapabileceğinizi göreceksiniz. Ben de inanıyorum ki siz bizim hayal bile edemediklerimizi başaracaksınız.”

Gösterimin ardından ekibi ayakta alkışlayan gençler, Yönetmen Mehmet Ada Öztekin’e çekimler ve yapım süreci ile ilgili sorular yönelttiler. Filmin yalnızca Türk değil, dünya izleyicisinin de beğenisine sunulduğunu ifade eden Öztekin şöyle devam etti: “Biz bir belgesel değil, bir drama çektik. Yabancı izleyicinin Atatürk’ü ve millî mücadelemizi anlayabilmesi için tarihi gerçekliği bozmayan dramatik ögelerle hikâyeyi oluşturduk.”

Gençlerin ilgisi film ekibine ve oyunculara duygusal anlar yaşattı. Oyuncu Sarp Akkaya duygularını şöyle dile getirdi: “Filmimizi siz gençlerle birlikte izlemekten gurur duyuyorum, çok duygulandım. Belki aranızdan oyuncular çıkacak, o günün gelmesini ve sizlerle yeniden buluşmayı, aynı sahneyi paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyorum.”

Hazırlıkları 1,5 yıl, çekimleri yaklaşık 4,5 ay süren “ATATÜRK 1881-1919” sinemada iki film olarak yayınlanacak. TV’deki 75 dakikalık özel yayının ardından 3 Kasım’da 132 dakika uzunluğundaki sinema versiyonuyla izleyiciyle buluşmaya hazırlanan “ATATÜRK 1881-1919” 1. Filmi, Türkiye’den hemen sonra İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda, tüm Balkan ülkeleri, Azerbaycan, Kazakistan, bütün Orta Doğu bölgesinin de içinde olduğu 30’dan fazla ülkede gösterilecek. İkinci film 5 Ocak’ta sinemada izleyicisiyle buluşacak. 

Atatürk’ün çocukluğu ile başlayan “Atatürk 1881-1919”, Millî Mücadele’ye giden yolda kahramana dönüşerek hem kendi hem de ülkesinin kaderini değiştiren bir lideri anlatıyor. 

FİLMİN TARIH DANIŞMANLARI: 

Genel Danışmanlar: Orhan Çekiç, Saadet Özen, Hacı Mehmet Duranoğlu

Askeri Danışman: Tuncel Koç

Askeri Kostüm Danışmanı: Kadir Türker Geçer

Osmanlı Dili Danışmanı: Üzeyir Karataş

‘ATATÜRK’ÜN YAYIN TAKVIMI: 

3 Kasım 2023, ATATÜRK - 1. Film, Sinemalarda  
5 Ocak 2024, ATATÜRK - 2. Film, Sinemalarda  
2024, Dijital platform yayınları
 

ATATÜRK 1881-1919 FİLMİ FRAGMANI

 “ATATÜRK 1881 - 1919”

CREDITS

DIRECTED BY

MEHMET ADA ÖZTEKİN

EXECUTIVE PRODUCERS

SANER AYAR

HAKAN KARAMAHMUTOĞLU

EXECUTIVE PRODUCER

CENGİZ ÇAĞATAY

WRITTEN BY

NECATİ ŞAHİN

MUSIC BY

BATU ŞENER

CO-EXECUTIVE PRODUCER

TOLGA İŞMEN

PRODUCTION DESIGNER

HAKAN YARKIN

COSTUME DESIGNER

GAMZE KUŞ

ACTORS / ACTRESS

ARAS BULUT İYNEMLİ

SONGÜL ÖDEN,

SARP AKKAYA,

ESRA BİLGİÇ

and

MEHMET GÜNSÜR

and

DARKO PERIC

DIRECTOR of PHOTOGRAPHY

TORBEN FORSBERG, DFF

ASSOCIATE PRODUCER & 2ND UNIT DIRECTOR

UĞUR KARAASLAN

Yorumlar