Anasayfa /  Foto Galeri

Asgari ücret sonrası sosyal yardım ödemeleri arttı! İşte detaylar...

Yeni senede asgari ücret ve emekli maaşlarının belli olmasıyla birlikte sosyal yardımlar da arttı. 65 yaş aylığından engelli aylığına, evde bakım maaşına kadar birçok ödeme de zamlandı. Ayrıca yeni senede kıdem tazminatının tavanı da yükseldi. İşte detaylar...

Asgari ücret sonrası sosyal yardım ödemeleri arttı! İşte detaylar... - Sayfa 1

Asgari ücretteki artışla birlikte salgın döneminde işverenlere ve çalışanlara ödenen kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği de zamlandı. Hangi ödemeler, ne kadar arttı ve bu ödemelerden kimler, nasıl yararlanacak işte detaylar...

Asgari ücret sonrası sosyal yardım ödemeleri arttı! İşte detaylar... - Sayfa 2

Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın yazısı: 
65 yaş aylığı memur maaş katsayısındaki artışa göre her yıl ocak ve temmuz ayında yeniden belirleniyor. 65 yaşını doldurmuş, hiçbir sosyal güvencesi, herhangi bir geliri olmayan kişilere devlet maaş ödüyor.

Asgari ücret sonrası sosyal yardım ödemeleri arttı! İşte detaylar... - Sayfa 3

Emekli maaşı olanlar, nafaka alanlar, dul ve yetim aylığı alanlar, sosyal hizmetlerden harçlık ödeneği alanlar, muhtaçlık sınırının üzerinde geliri olanlar yaşlılık aylığından yararlanamıyor.

Asgari ücret sonrası sosyal yardım ödemeleri arttı! İşte detaylar... - Sayfa 4

Maaş alabilmek için de kişinin kendisinin ve eşinin kişi başına düşen ortalama aylık gelirinin asgari ücretin aylık net tutarının üçte birinden az olması gerekiyor.