Anasayfa /  Sağlık

Artan yemekleri ne yapmalıyız? İşte, artan yemekleri doğru bir şekilde saklamak için basit ipuçları

Artan yemekleri lezzetini kaybetmeden tüketmek için birbirinden etkili yöntemler var. Peki Pişmiş yemek nasıl saklanır? Artan yemekler nasıl ısıtılır ve ne kadar süre dayanır? İşte, artan yemekleri saklamak için en etkili ve basit yollar Uzman Diyetisyen Ayça Alara Aycan “Artan yemekleri ne yapmalıyız?” sorusuna yanıt verdi.

Abone ol
Abone ol 16 Kasım 2022 16:50

Artan yemekleri lezzetini kaybetmeden tüketmek için birbirinden etkili yöntemler var. Peki Pişmiş yemek nasıl saklanır? Artan yemekler nasıl ısıtılır ve ne kadar süre dayanır? İşte, artan yemekleri saklamak için en etkili ve basit yollar Uzman Diyetisyen Ayça Alara Aycan “Artan yemekleri ne yapmalıyız?” sorusuna yanıt verdi.

 

Artan yemekler konusunda yapılanların yemek çeşidine göre değişiklik göstermesi gerektiğini belirten Aycan, makalesinde şunları yazdı; “Artan yemekleri en aza indirebilmek için sebze yemekleri tüketilecek miktarda hazırlanmalı ve ertesi güne bırakılmamalı. Çünkü sebze yemekleri pişerken bile fazlasıyla besin kaybı yaşanır ve yemek bekledikçe besin kalitesi düşebilir. Diğer yandan kuru baklagil yemekleri, et yemekleri, çorbalar ve tahıl yemekleri buzdolabında bir sonraki gün de yenmek üzere saklanabilir. Bu saklama işleminin ağzı kapalı, çelik tencere veya cam kaplar tercih edilerek yapılması daha sağlıklı.”

 

Artan yemeklerin soğuduktan sonra kapağı olan saklama kabına yerleştirilerek buzdolabına konması gerektiğini vurgulayan ve iki günden fazla bekletilmemesini kaydeden Aycan, pişmiş yemekler ve çiğ yiyeceklerin farklı yerlerde hatta ayrı raflarda tutulması gerektiğinin de altını çizdi. Aycan şunları yazdı; “Yemeği atmak besin, emek, su ve enerji kaybına sebep olur. Artan yemek uygun koşullarda sakladıktan sonra ertesi gün de tüketilebilir. Böylelikle hem artan yemekler değerlendirilmiş olur hem de bütçeye olumlu katkı sağlar ve zaman kazandırır.” 

 

Bayatlayan ekmekleri değerlendirmek...

Fırından çıkmış ekmek oda sıcaklığında bir gün bekleyince gevrekliğini kaybeder ve sertleşmeye başlar. Fakat bu durum ekmeğin bozulmuş olduğu anlamına gelmez. Küflenme görülmediyse bu ekmek tüketilebilir. Fazla olan ekmeği poşete koyup buzdolabında saklamak gerektiğini belirten Aycan, bu konuda makalesinde şunları önerdi; “Tüketeceğiniz kadar ekmeği kızartarak bu ekmekleri değerlendirebilirsiniz. Diğer bir yol ise ekmeklerin teflon veya çelik tencereye koyulup, içerisine bir kaç damla su eklenerek kapağı kapalı şekilde 5-6 dk. kısık ateşte tutulması. Bu yöntemle ekmek fırından yeni çıkmış gibi taze olur. Bayat ekmeği değerlendirmenin bir başka yolu ise kahvaltı sofralarında leziz bir besin olarak yumurtalı ekmeğe yer vermek olabilir. Böylelikle ekmek israfının önüne geçilebilir.”

 

Makarna haşlarken suyun miktarı iyi ayarlanmalı...

Haşlanan makarnanın suyunun dökülmesinin yanlış bir uygulama olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Ayça Alara Aycan makalesinde bol su ile haşlanan makarnanın suyu döküldüğünde suda eriyen vitaminlerin özellikle de B grubu vitaminlerinin kaybolduğuna da dikkat çekti.

Makarnanın az suda haşlanarak ve suyunun çektirilerek pişirilmesinin besin değeri ve doğal lezzetin korunmasına katkı sağlayacağını belirten Aycan, makarna suyunun miktarı tam olarak ayarlanamadığında ise suyunu süzüp poğaça, pilav ve çorba gibi yemeklerin yapımında kullanılmasını ya da makarna için hazırlanacak sosun içerisine ekleyerek besin değeri kaybını en aza indirmeyi önerdi. 

 

 

Etiketler beslenme diyetisyen
Yorumlar