Anasayfa /  Popüler  /  Kim kimdir

Alparslan Bayraktar kimdir?

Alparslan Bayraktar kimdir?... Alparslan bayraktar özgeçmişi

Abone ol
Abone ol 07 Haziran 2023 10:26

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na Fatih Dönmez yerine Alparslan Bayraktar getirildi. Bugüne kadar birçok kritik pozisyonda yer alan Alparslan Bayraktar Türkiye'nin gündemine oturdu. Peki Alparslan Bayraktar kimdir, nereli ve kaç yaşında?  

Alparslan Bayraktar kimdir?

Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Ekonomi Hukuku alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy'den Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans dereceleri alan Bayraktar, doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yer Sistem Bilimleri Bölümünde "enerji ekonomisi ve politikası" alanında yaptı.

2016-2018 yıllarında Bakanlık Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü görevini yürüten Bayraktar, 2010-2016 yıllarında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunda (EPDK) Kurul üyeliği yaptı. Kamu görevlerinden önce ise yurt içinde ve dışında özel sektörde çalıştı.

Uluslararası kuruluşlar bünyesinde enerji yönetimi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Bayraktar, Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanlığı yaptı. Bayraktar halen Dünya Enerji Konseyi Türkiye Başkanlığını yürütmektedir.

 

Yorumlar