Anasayfa /  Dünya

Alec Baldwin'in vurduğu Halyna Hutchins kimdir?

Alec Baldwin, oynadığı filmin setindeki görüntü yönetmeni Halyna Hutchins'i 'yanlışlıkla' vurarak öldürdü. Hutchins, sinema dünyasının dikkat çeken isimlerindendi.

Abone ol
Abone ol 27 Ekim 2021 17:34

Alec Baldwin'in film setinde yanlışlıkla açtığı ateşle ölen Halyna Hutchins, film sektörünün hızla yükselen isimlerinden biriydi. Halyna Hutchings, "Rust" (Pas) filminin setinde görüntü yönetmeni olarak çalışıyordu.

2020 yılında bağımsız süper kahraman filmi Archenemy'de de çalışan Hutchins'i, Amerikan Görüntü Yönetmenleri Derneği'nin çıkardığı dergi, 2019 yılında "yükselen bir yıldız" diye tanıtmıştı.

Archenemy yönetmeni Adam Egypt Mortimer, BBC'ye yaptığı açıklamada, Hutchins'in sette ölmesinin "gerçekten inanılmaz" olduğunu söyledi.

Mortimer, "Halyna kariyerinin henüz başlarında inanılmaz bir sanatçıydı ve bence insanlar onu gerçekten fark etmeye başlamıştı. Sette böyle bir kazada ölmüş olması akıl alır bir şey değil. Anlaşılabilir gibi görünmüyor" dedi.

UKRAYNA'DA DOĞDU, SOVYET ÜSSÜNDE BÜYÜDÜ

Halyna Hutchings 1979 yılında Ukrayna'da doğdu ve Kuzey Kutbu'ndaki bir Sovyet askeri üssünde büyüdü.İnternet sayfasında, "çevresinde Ren geyikleri ve nükleer denizaltılarla büyüdüğü" yazıyor.

Verdiği bir mülakatta "Dışarda yapılacak fazla bir şey olmadığı için" daha o yıllarda sinemaya büyük merakı olduğunu söylemişti.

Kiev Devlet Üniversitesi'nde uluslararası gazetecilik okuyan Hutchins, okuldan sonra film sektöründe çalışmaya başladı.

İngiltere'de bazı belgesellerde çalıştıktan sonra Los Angeles'e taşındı ve 2015 yılında Amerikan Film Enstitüsü Konservatuarı'ndan mezun oldu.

Mike Nell'in yazıp yönettiği "Blindfire" dahil çeşitli filmlerde çalıştı ve dikkat çekmeye başladı.

 

Pollyanna McIntosh'un, 2019 yılında SXSW film festivalinde gösterilen "Darlin" adlı korku filminde de görev aldı.

Salı günkü son Instagram paylaşımında, sette ata binerken görüldüğü bir fotoğrafı var.
Ölümüne ilk tepkiler

Geçen yıl birlikte çalıştığı Archenemy filminin yönetmeni Adam Egypt Mortimer, BBC'ye Hutchins'in sette ölmesinin "gerçekten inanılmaz" olduğunu söyledi.

Mortimer "Hangi boyutta olursa olsun bir prodüksiyonda silahların kullanımı söz konusu olduğunda genel olarak uygulanan güvenlik protokolleri düşünülünce, bir silahın kazara ateş alıp Halyna'yı öldürmesi hem sektör açısından şok edici hem de böylesine müthiş bir sanatçının artık bizimle olmaması bakımından kesinlikle çok trajik bir olay" diye konuştu.

Mortimer, Hutchins'in sinemaya ne kadar tutkulu olduğundan bahsederken, filminin çekimi sırasında baş oyuncunun hasta olduğu için çalışamadığı bir gün yaşadıklarını hatırladı.

"O gün tamamen yeni bir şey icat etmemiz gerekiyordu. Yeni bir şey yazacaktık. Halyna çok heyecanlandı. 'Ah, Avrupa tarzı çekim yapacağız' diye sevindi."

 

 

Yorumlar