Anasayfa /  Dünya

1.5 milyar kullanıcının bilgileri satışa çıkarıldı

Facebook'un hacklendiği yönündeki iddialar dolaşırken, gündeme bomba gibi düşen bir haber geldi. Privacy Affairs göre 1.5 milyar veya daha fazla Facebook kullanıcısının kişisel ve özel bilgileri hacker formunda satışa çıkarıldı.

Abone ol
Abone ol 05 Ekim 2021 00:00

Dünya, Facebook, Instagram ve WhatsApp'ta yaşanan çökmeye kilitlendi. Milyonlarca kullanıcı, yetkililerden gelecek haberleri beklerken, gündeme bomba gibi düşen bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre 1.5 milyar veya daha fazla Facebook kullanıcısının özel ve kişisel bilgilerinin, bilgisayar korsanları tarafından toplanıp popüler bir hacker formunda satışa çıkarıldığı belirtildi.

FACEBOOK TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK SIZINTI
Privacy Affair'de yer alan habere göre söz konusu olayın, şimdiye kadar Facebook tarihindeki en büyük ve en önemli bilgi sızıntısı olduğu ifade edilirken, sızıntıların internet kullanıcılarının 'siber suçlular ve ilkesiz reklamcılar' tarafından küresel çapta hedef alınmasına yol açacağı belirtildi. Sızıntının, 500 milyon kullanıcının etkilendiği ve birkaç ay önce meydana gelen sızıntıyla bağlantısı olmadığı da tahmin ediliyor.

KİMLİK NUMARALARI DA VAR
Forumda yer alan bilgilere göre, söz konusu sızıntının Eylül ayının sonlarında yayımlanan bu sızıntı, kullanıcılarının "isim, e-posta, konum, cinsiyet, telefon numarası, kimlik numarasından oluşuyor. Habere göre, yayımlanan örneklere bakıldığında, verilerin gerçek olduğunu düşünülüyor.

5 BİN DOLAR TEKLİF EDİLDİ
Satıcı, son 4 yıl içinde çalışan bir grup ''web kazıyıcı" (web scrapers) temsil ettiğini belirterek, bu süre zarfında 18 binden fazla müşterisinin olduğunu öne sürdü. Satıcılar, verilerin hackleme ya da ihlal etme yoluyla elde etmediklerini, ancak 'wek kazıma' yönetimle topladıklarını iddia ediyor. Öte yandan, potansiyel bir alıcının, 1 milyon Facebook kullanıcı hesabının verileri için 5 bin dolar teklifi aldığı iddia edildi.

Etiketler Facebook
Yorumlar