Anasayfa /  Eğitim

Yüz yüze sınavlar iptal mi oluyor? Bakan Selçuk'tan açıklama...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk'te Tarafsız Bölge programında konuştu.

Abone ol
Abone ol 08 Mart 2021 21:21

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerin merak ettiği 'Yüz yüze sınavlar iptal edilecek mi?' sorusuna yanıt verdi.

Bakan Selçuk'un konuşmasından satır başları:

Twitter hesabıyla Instagram hesabında farklılık var. Twitter'ı açsa görecek takip ettiğimi. Tamamen mantıksız ve bir şekilde karmaşa oluşturmak şeklinde. Kurumsal olarak asılsızdır diye bir tweet attık. Hiç önemsemedim.

 

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE İLK HAFTA NASIL GEÇTİ?

İlk günden beri bir şekilde turladım Türkiye'yi ve okul okul gezme fırsatım oldu. Bizzat görerek gözlem yapma fırsatım oluyor. Şehirleri dolaşmadığımız zaman bazen uzaktan gelen bilgileri çok iyi süzemiyoruz. Çocuklarda da zıplama hissiyatı var. O kadar mutlular ve gözleri parıldıyor ki okulu çok özlemişler. Bugün de Ankara'da bir ortaokula gittim. Çocuklar ortaokulda gerçekten bahçede zıplıyorlar. Öğretmen odasına gittiğimde sürekli teşekkür alıyorum öğretmenlerden. İlk-ortaokullarda yüzde 80'in üzerinde katılım var. İlk haftayı çok olumlu geçirdiğimizi gördüm. 

Duruma göre kısmı açılma yerinde kararla şehir bazlı açılıp kapanma olabilir diye geçen sene mart ayında 4 senaryo sunmuştuk. Okullar biraz geçişkenlik içeren kurumlar. Valilikler kendi şehirlerindeki duruma somut olarak bakıp biz bu süreci bir haftaya yayalım bunu idare edebiliriz gibi yerel kararlar alabilirler.

ÖĞRETMENLERİN AŞILAMASI

Aşı konusunda şunu söylemek lazım Sağlık Bakanlığımız dünyada gerçekten örnek gösterecek bir aşı kampanyası düzenliyor. Aşı tedarikine bağlı olarak bazen aksamalar olabiliyor. yine Sağlık Bakanlığımızın bir ön almasıyla yaptığımız görüşmeler neticesiyle açılan sınıfların öğretmenlerinden başlayarak aşılanması konusunda 1 ayı geçmiş tarihte listeyi verdik ve başlandı. Öğretmenlerimiz peyderpey aşılanıyor. 80 bin öğretmen aşılandı.

Benim telefonumda olan kişiye özel bir yazılım var. Bu yazılımla ben kaç çocuğumuzun ailesinde temaslı ya da pozitif var bunu görebiliyorum. Bunların bir renk haritası var. Son bir haftada gördüğümüz farklılık şu: kısmi olarak bir artış var. Aile bilgilendiriliyor. Bir özel odaya alınıyor çocuk sağlık kuruluşuna haber veriliyor. Gereken süreç başlatılıyor. 

YÜZ YÜZE SINAVLAR

Gençler haklıdır. Biz eğitim bilimi alanında çalışan insanlar olarak gençler, çocuklar bir tepkide bulunduğunda onu suçlamak değil anlamakla meşgul olan insanlarız. Öğrencilerin yüzde 77'sinin bu sınavla ilgili iptal istemi yok. Bizim lise öğrencilerimizin yüzde 40'ından fazla bu sınava yüz yüze girdi. Bir denge tutturmamız gerekiyor. Şu anda ilkokullar devam ediyor, köy okullarını 15 Şubat'ta açtık.

Yorumlar