Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Yunanistan'daki depremlerin Türkiye'ye etkisi... Prof. Dr. Okan Tüysüz'den çarpıcı değerlendirmeler

Yunanistan'ın Girit adası bugün 6,3 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Büyük depremin ardından 10'larca artçı sallantı kaydedildi. En çok merak edilen konulardan biri bugün 'Yunanistan'daki depremlerin Türkiye'ye etkisi nedir?' oldu. Prof. Dr. Okan Tüysüz, bugün Girit'te meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremi değerlendirdi.

Abone ol
Abone ol 12 Ekim 2021 19:13

Yunanistan'ın Girit adasında TSİ 12.24'te 6.3 büyüklüğünde bir Deprem meydana geldi.

CNN TÜRK canlı yayınında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Okan Tüysüz, "Girit çok önemli bir deprem merkezi. Ciddi can kayıplarının olduğu bir bölge. 27 Eylül'de 6 büyüklüğünde bir deprem olmuştu. Bugünkü deprem ise onun 100 km doğusunda, yerleşimin az olduğu bir noktada. Arkasından da 4'ün üzerinde üç tane artçı deprem meydana geldi' dedi.

Depremin meydana geldiği bölgenin Türkiye'yi etkilemesinin zor olduğunun altını çizen Tüysüz şu ifadelerini kullandı:

'Gözümüz kulağımız orada gelişmeleri izliyoruz. Türkiye'yi etkilemesi zor bir bölge. Çünkü Türkiye'ye oldukça uzak. En yakın yerleşim yeri arasında 250 km mesafe var. Girit'te daha büyük bir deprem olasılığı var. Ama Türkiye için endişe verici bir durum söz konusu değil.'

Geçtiğimiz ay yine Girit'te 6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. 27 Eylül'de meydana gelen depremin ardından bölgede pek çok artçı sarsıntı yaşanmıştı.

Bu deprem nedeniyle bir kişi hayatını kaybetmiş birkaç kişi ise hafif yaralanmıştı.

Yorumlar