Anasayfa /  Foto Galeri

Yöneylem Araştırma'dan seçim anketi! Bu sonuçlar şok etkisi yaratacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerin Haziran 2023'te yapılacağını söylese de, muhalefetin erken seçim çağrıları da artarak devam ediyor. Son anketlerden birini de Yöneylem Araştırma yaptı. Yapılan bu anketten çıkan sonuçlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'yi üzecek. İşte, yıllar sonra AK Parti'ye bir ilki yaşatan o araştırma...

Yöneylem Araştırma'dan seçim anketi! Bu sonuçlar şok etkisi yaratacak - Sayfa 1

Yöneylem Araştırma; Kasım 2021 Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı. Rapora göre 2021 yılı içinde AK Parti ilk kez birinci parti konumunu yitirdi, CHP en çok tercih edilen parti oldu.

Yöneylem Araştırma'dan seçim anketi! Bu sonuçlar şok etkisi yaratacak - Sayfa 2

Türkiye genelinde seçmenlerin yüzde 24.3'ü AK Parti'yi, yüzde 25.6'sı CHP'yi, yüzde 10.6'sı İYİ Parti'yi, yüzde 7.8'i HDP'yi ve yüzde 5.2'si MHP'yi destekleyeceğini ifade etti.

Yöneylem Araştırma'dan seçim anketi! Bu sonuçlar şok etkisi yaratacak - Sayfa 3

Recep Tayyip Erdoğan'a önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde “asla oy vermem” diyenlerin oranı 59.6 seviyesine yükseldi. Raporun çarpıcı sonuçları şöyle:

– Raporda; Kasım ayı itibariyle Millet İttifakı, Cumhur İttifakı'nın 7.7 puan önünde ölçüldü. Kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtılmadan önce Millet İttifakı yüzde 40.2, Cumhur İttifakı yüzde 32.5 seviyesinde.

– “Önümüzdeki Pazar Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak olsa seçimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan mı muhalefet adayı mı kazanır?” sorusu sorulduğunda seçmenlerin yüzde 64.7'si muhalefetin Erdoğan karşısında seçimi kazanacağını düşündüğünü ifade etti.

Yöneylem Araştırma'dan seçim anketi! Bu sonuçlar şok etkisi yaratacak - Sayfa 4

– Seçmenlerin yüzde 57.9'u erken seçim isterken, erken seçime karşı olanların oranı yüzde 38.2 olarak ölçüldü.

– Kararsızların yüzde 11.2'si Cumhur İttifakı'nı, yüzde 23.7'si Millet İttifakı'nı, yüzde 5.9'u da diğer partileri destekleme eğiliminde olduğunu kaydetti.

– Seçmenlerin yüzde 52.5'i geçtiğimiz ay ödeyemediği bir faturası ya da karşılayamadığı bir zorunlu ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Hanelerin yüzde 46'sında en az bir kişinin iş aradığı/işsiz olduğu görüldü.