Anasayfa /  Foto Galeri

Yerel seçim süreci başladı! İşte 31 Mart’a giderken gün gün seçim takvimi

Yerel seçim süreci yarın başladı. 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri’nde, 2 Ocak’ta muhtarlık bölgesi askı listelerinin dökümüne başlanacak, seçime katılabilecek siyasi partiler YSK tarafından ilan edilecek. Siyasi partiler aday adayı listelerini 31 Ocak'a kadar bildirecek, kesin aday listeleri 3 Mart'ta ilan edilecek. İşte 31 Mart’a giderken gün gün seçim takvimi

Yerel seçim süreci başladı! İşte 31 Mart’a giderken gün gün seçim takvimi - Sayfa 1

31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için seçim süreci  başladı.

Seçimin başlangıcından oy verme gününe kadar olan süreçteki iş ve işlemler, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından ilan edilen seçim takvimine göre yürütülecek.

Yerel seçim süreci başladı! İşte 31 Mart’a giderken gün gün seçim takvimi - Sayfa 2

Gün gün yerel seçim takvimi

31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri’ne ilişkin seçim takvimine göre, yarın seçmen kütüklerinin güncelleştirilmesi amacıyla kullanılan MERNİS’ten veri alımı ve güncelleme durdurulacak.

Muhtarlık bölgesi askı listelerinin dökümüne 2 Ocak’ta başlanacak, seçime katılabilecek siyasi partiler de YSK tarafından 2 Ocak’ta ilan edilecek.

Yerel seçim süreci başladı! İşte 31 Mart’a giderken gün gün seçim takvimi - Sayfa 3

Siyasi partilerden hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını YSK’ya bildirmeleri 3 Ocak’ta istenecek, 4 Ocak’ta muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri güncellenmek üzere ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılacak.

Yerel seçim süreci başladı! İşte 31 Mart’a giderken gün gün seçim takvimi - Sayfa 4

Seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için başvurular da başlayacak.

Seçim takviminin diğer aşamaları şöyle:

10 OCAK

Partiler hangi seçim çevrelerinde, hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını mesai bitimine kadar bildirecek.