Anasayfa /  Güncel

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den depremler için korkutan uyarı!

20 Şubat günü (dün) 20.04'te gerçekleşen Hatay merkezli depremlerin ardından Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür açıklamalarda bulundu. Görür ilerleyen zamanlar için "Adana ve Kıbrıs’ta da dikkatli olmamız gerekir" ifadesini kullandı. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 21 Şubat 2023 12:31

20 Şubat günü (dün) 20.04'te gerçekleşen Hatay merkezli depremlerin ardından Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür açıklamalarda bulundu. Görür ilerleyen zamanlar için "Adana ve Kıbrıs’ta da dikkatli olmamız gerekir" ifadesini kullandı. İşte detaylar...

Hatay'da üç dakika arayla meydana gelen 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki iki deprem bölgede panik yaratırken, Prof. Dr. Naci Görür kritik bilgiler aktardı.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depremle alakalı ilk analizlerini kişisel Twitter profilinden paylaştı.

Prof. Dr. Görür'ün açıklamaları şöyle:

"Arkadaşlar Hatay’da 6,4 ve daha küçük depremler oldu. Maraş depremlerinden sonra bu boyutta depremleri Hatay ve Adana’da bekliyorduk. Nitekim ben, Celal Şengör ve yerbilmci arkadaşlarımız duyurmuştuk. Maraş’ta oldu. Adana ve Kıbrıs’ta da dikkatli olmamız gerekir.

Bu uyarılarımız bölgedeki stres transferine dayanıyor. Keza Malatya çevresindeki Malatya, Ovacık ve Nazimiye-Karakoçan fayları üzerinde de benzer nedenlerle dikkatli olmalıyız. Yetkililerimizin ve halkımızın dikkatli olmasında yarar var." dedi

Naci Görür'ün önceki açıklamaları şu şekilde;

İSTANBUL TARİH BOYUNCA YIKICI DEPREMLERE SAHNE OLDU!

İstanbul depremi Kahramanmaraş depremi sonrası yeniden gündeme geldi. İstanbul'da 447, 542, 1296, 1509, 1719, 1766, 1894, 1912, 1935, 1963 ve 1999 senelerin de meydana gelen depremler adından söz ettirdi. 

İSTANBUL'DA 250 YILDA BİR BÜYÜK DEPREM RİSKİ BULUNUYOR

İstanbul deprem tarihi incelendiğinde son 500 sene de 7 şiddetinin üzerinde 2 büyük depremin meydana geldiği dikkat çekiyor. Orta Marmara fayında İstanbul depremi yaşanma olasılığı 250 sene de bir olarak kaydediliyor.

Deprem uzmanları tarafından son büyük İstanbul depreminin 1766 senesinde gerçekleştiği göz önünde tutulunca, Orta Marmara Fayında büyük deprem riskinin arttığı ifade ediliyor.

"MARMARA FAYI KIRILDI, KIRILACAK"

Marmara depreminde İstanbul'un Avrupa Yakası'nın daha çok hasar alacağına dikkat çeken Yer bilimci ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "Marmara fayı kırıldı, kırılacak. Kırılırsa minimum 7.2 büyüklüğünde deprem üretecek. Halbuki yapılan çalışmalar gösteriyor ki, bu fayın güneyinde stres birikimi kuzeyinden çok daha fazla. Marmara'nın güney kısmında" ifadelerini kullandı.

"İKİ FAY ENERJİSİNİN BÜYÜK KISMINI BOŞALTTI"

Prof. Dr. Naci Görür "Türkiye'de en fazla deprem üreten iki fay var. Biri Kuzey Anadolu fayı, diğeri Doğu Anadolu fayı. Her iki fay enerjisinin büyük bir kısmını boşalttı. Bu demektir önümüzdeki birkaç yüz sene içerisinde Türkiye'de çok büyük bir deprem olmayacak, en azından bu iki fay kuşağı boyunca. Bu bizim için ülkeyi depreme hazırlama açısından bir şans. İrili ufaklı başka yerlerde deprem olabilir, burada da küçük depremler olur ama Türkiye'nin en ağırlıklı fay zonları enerjiyi boşalttı. Bu bir imkan, bunu ilk kez söylüyorum bunu bütün Türkiye duysun"  ifadelerini kullandı.

İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN OLACAK? "İSTANBUL'DA ZAMAN GELİYOR"

İstanbul'da daha büyük bir hasar oluşacağını söyleyen Prof. Dr. Naci Görür "İstanbul'da durum hiç iyi değil. Nasıl 3 gün önce 'Maraş'tan endişe ediyoruz' diye yazdıysam aynı şekilde İstanbul'dan endişe ediyorum. Bilimsel bütün araştırmalar, İstanbul'da zamanın gelmekte olduğunu gösteriyor. 

"30 SENE İÇERİSİNDE BEKLENİYORDU, 23 SENE KALDI"

Aşağı yukarı 30 sene içerisinde depremin beklendiği söyleniyordu, 23 senesi geçtiğine göre büyük ölçüde yakınlaşmış demek istiyorum." dedi.

İSTANBUL'DA HASAR MARAŞ'TAN BÜYÜK OLACAK! 

Prof. Dr. Naci Görür sözlerine şöyle devam ediyor, "Ancak Maraş depremi beklediğimiz Marmara depreminden daha büyük.  İstanbul’da en fazla 7.5 bekliyoruz. İstanbul’da daha küçük deprem beklememize rağmen, İstanbul’da hasar Maraş’tan daha fazla olur. Diğer yandan Maraş’ta da hasarın epey fazla olacağını üzülerek tahmin ediyorum, inşallah yanılırım ama açıklanınca göreceğiz" 

Yorumlar