Anasayfa /  Foto Galeri

Yeni vergi avantajı ne getiriyor? 2022 yılı net ücretler

Asgari ücretliden vergi kesintisi kalktı. Peki bu yeni düzenleme çalışana mı, işverene mi yarayacak? İşte 2022 tüm aylar için net ücretler...

Yeni vergi avantajı ne getiriyor? 2022 yılı net ücretler - Sayfa 1

Asgari ücretlilerden vergi kesintisini kaldıran vergi istisnası daha yüksek ücretlilerde de avantaj sağlayacak. Asgari ücretlinin ‘istisna olmasaydı ödeyeceği vergi tutarı’ yüksek ücretlilerin vergi hesabında da ‘eksi’ olarak dikkate alınacak ve ücret bordrolarında (önceki yıllara göre) daha az vergi hesaplanacak. Daha az vergi hesaplanmasının olumlu etkisi ise ya çalışana ya da işverene yarayacak. Peki hangi durumda çalışana, hangi durumda işverene yarayacak? Ahmet Karabıyık yazısında önemli detaylara değindi:

Yeni vergi avantajı ne getiriyor? 2022 yılı net ücretler - Sayfa 2

Brütten ücret hesaplanan işyerlerinde yeni vergi avantajı çalışanlara yarayacak. Yıl içinde; vergi diliminin artmasından dolayı net ücretleri azalabilen çalışanlar ‘brütten ücret hesaplanmasının’ belki de ilk defa bu yıl avantajını hissedecekler.

Yeni vergi avantajı ne getiriyor? 2022 yılı net ücretler - Sayfa 3

Yıl içinde ilerleyen aylarda ocak maaşına göre daha az net ücret alan çalışanlar, asgari ücretliye uygulanan kadar gelir vergisi (GV) ve damga vergisi (DV) istisnası uygulanmasından dolayı net ücretlerindeki azalışı daha az hissedecekler.

Yeni vergi avantajı ne getiriyor? 2022 yılı net ücretler - Sayfa 4

Brüt ücreti 8 bin lira olan bir çalışan örneği üzerinden; vergi istisnasının net ücreti nasıl etkilediğini inceleyelim... Önce ocak maaşı için kazancına bakalım sonra yıllık olarak ne kadar daha fazla net maaş elde edilecek, ona bakalım...