Anasayfa /  Sağlık

Yeni kabus: Viral enfeksiyon riski! Uzmanlarda yeniden maske uyarısı

Soğukların iyiden iyiye kendisini hissettirmesiyle viral enfeksiyonlara yakalananların sayısı da her geçen gün artıyor. Koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesi, maske kullanımının azalması ve kapalı ortamlarda fazla vakit geçirilmesi enfeksiyon riski artıyor.

Abone ol
Abone ol 09 Aralık 2022 01:00

Uzmanlar, viral enfeksiyonlardan korunmak için maske takılması, kapalı ortamlarda geçirilen sürenin azaltılması ve antibiyotikten kaçınılması gerektiğini bildiriyor.

Soğuk havalarda viral enfeksiyona yakalananlar hastanelere hücum ederken, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Tekin vatandaşlara uyarılarda bulundu. Antibiyotikten kaçınılması ve evde dinlenilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Tekin, maskeli dolaşılması ve kapalı ortamlardan uzak durulmasını tavsiye etti.

Çocuk kliniklerinde artışın olduğunu belirten Prof. Dr. Tekin şu açıklamayı yaptı:

“Özellikle eylül ve ekim ayından sonra sonbahar ve kış ayları ile birlikte solunum yolu enfeksiyonları dediğimiz viral enfeksiyon sayılarında ciddi bir artış söz konusu. Bunun çeşitli sebepleri bulunmakta.

Havaların soğuması, gece ve gündüz arasındaki ısı farkından dolayı bağışıklık sistemimizde düşüş meydana geliyor. Bununla birlikte solunum yolu enfeksiyonlarında bir artış oluyor. Özellikle çocukları etkileyen solunum yolu enfeksiyonlarında hastalar ateş, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, burun akıntısı şeklinde başvuruda bulunuyor. Nadiren de karın ağrısı ve ishal şikayetiyle de hastalar başvurabiliyor

Daha çok çocuklarda etkili olmakla birlikte erişkinler de aynı semptomlarla karşılaşabiliyor. Covid-19 olarak da karşımıza çıkmakta fakat geçen yıllar gibi bir tehdit söz konusu değil. Hem kişilerin aşılanması hem de daha önce geçirilmiş olmasının verdiği bağışıklıkla birlikte ciddi ağır bir semptom olarak kendini göstermemektedir.

Covid-19 şu anda ciddi bir tehlike olarak karşımıza çıkmamakta, akciğer tutumu da şu aşamada görülmediği için daha rahatız ve korkulacak bir seviyede değil. Ama son iki yılda Covid-19 pandemisinde maskenin kullanımı, izolasyon, kapalı ortamlarda uzun süre bulunmama gibi etkenlerle birlikte solunum enfeksiyonu nadir görülüyordu.

Bu yıl koruyucu tedbirlerin kalkmasıyla birlikte son 2 yıldır karşılaşmadığımızdan kaynaklı bu yıl maalesef gribal enfeksiyonlar daha sık görülmeye başladı. Hastanelerde başvuru sayısında ciddi bir artış var. Hem bizde hem de çevre bölge hastanelerine baktığımızda çocuk klinikte yatış oranları çok fazla artmakta. Maalesef sıkıntılı bir süreç yaşamaktayız. Havaların soğumasıyla birlikte önümüzdeki aylarda artmaya devam edecek. Viral etkenler söz konusu olduğu için antibiyotik kullanmamayı öneriyoruz.

Daha çok evde dinlenme ve bol sıvı tüketimi, özellikle dengeli beslenme bu kişiler için tedavi açısından önemli. Hasta olanların mümkünse evden çıkmamaları, kapalı ortamda durmamaları, bulunacaklarsa eğer maske kullanımı ve odaların havalandırılması, bu hastalığın azalması açısından önem arz etmekte”  

Etiketler Viral enfeksiyon
Yorumlar