Anasayfa /  Sağlık

Yaşlılarda kemik kaybını önlemek için en etkili yol spor!

Gün aşırı yapılan spor her yaşta olduğu gibi ileri yaşta da sağlık açısından faydalıdır. Özellikle 40 yaşından sonra vücuttaki kas kitlesinin azaldığına dikkati çeken Prof. Dr. Cem Coşkun Avcı , ileri yaştaki hastaların spor yaparak yaşam kalitelerini arttırabileceklerine dikkat çekti.

Abone ol
Abone ol 29 Temmuz 2022 15:01

Gün aşırı yapılan spor her yaşta olduğu gibi ileri yaşta da sağlık açısından faydalıdır. Özellikle 40 yaşından sonra vücuttaki kas kitlesinin azaldığına dikkati çeken Prof. Dr. Cem Coşkun Avcı, ileri yaştaki hastaların spor yaparak yaşam kalitelerini arttırabileceklerine dikkat çekti.

Prof. Dr. Cem Coşkun Avcı, çocuklarda olduğu gibi yaşlılarda da sporun çok faydalı olduğunu belirterek “Özellikle 40 yaşından sonra vücutta negatif bir denge oluşuyor ve kas kitlesi azalmaya başlıyor. Kemik yoğunluğu, kemik miktarı ve kadınlarda da özellikle osteoporoz yani kemik kaybımız oluyor. Bu durumda sporun, iskelet sisteminde kas kitlesine ve kemik kitlesine büyük faydası var.

Spor yapan yaşlıların kas kitlelerinde kayıp olmadığı gibi korumak da mümkün oluyor. Kas kitlelerini koruyunca bedensel sağlığımızı da korumuş oluyoruz.

Çünkü orta yaştan sonra gelişen diyabet ve kalp damar hastalıkları gibi birçok metabolik hastalığın sebebi de kas kitlesinin azalmasıdır.

Spor kas kitlesini koruduğu için insanı metabolik hastalıklardan da kalp damar hastalıklarından da korumuş oluyor. Yani iskelet sistemi ile yararı, kemik erimesini engellemesi ve kas kitlesini korumasıdır. Metabolik olarak bazı rahatsızlıklara karşı orta ve ileri yaşta koruyucu etkisi vardır” dedi.

 EGZERSİZ YAPMAK BEYİN SAĞLIĞINI KORUYOR

 Eklem sağlığı için sakatlayıcı sporlardan uzak durulması gerektiğine değinen Prof. Dr. Avcı, şöyle devam etti: Kişinin yaşına ve sağlık durumuna uygun bir spor değerlendirmesi sonrası eklem sağlığına da çok büyük katkıları oluyor. Eklemlerimiz hareketli oldukça kıkırdaklarımız daha sağlıklı oluyor. Ayrıca kilodan da korunmuş olduğumuz için sporun kilo kontrolü ve eklem sağlığı üzerinde direkt bir etkisi oluyor. Özellikle ileri yaşlarda düşme çok büyük bir problemdir, düşme sonucunda birçok hastada kalça kırığı, omurga kırığı ya da başka kırıklarla bize başvuruyor. Bazen ileri yaştaki hastalarda bu durum hayatını tehdit eder hale gelip, hayatına mal olabiliyor. O yüzden egzersizin yaşlılarda düşme riskini azaltıcı etkisi de var. Ayrıca metabolik anlamda da sporun faydası olduğu için diyabet ve bununla ilgili komplikasyonlardan da korumuş oluyor. Bilişsel fonksiyon dediğimiz beyin sağlığı için unutkanlığı, Alzheimer hastalığından dahi koruyucu etkisi var. Yani egzersiz yaşlıların beyin sağlığını da korumuş oluyor. Ruhsal ve bilişsel fonksiyonlar üzerinde son derece olumlu etkileri var.

 HAFTANIN EN AZ 3 GÜNÜ BASİT KARDİYO YAPILMALI

 Prof. Dr. Avcı, ileri yaştaki düzenli egzersiz yapılmasını tavsiye ederek, şu bilgileri verdi: İleri yaş için egzersiz her gün veya gün aşırı vücudu çok yormayacak şekilde yapılmalıdır. Bunun içinde mutlaka haftada en az 3 gün basit olan kardiyo egzersizleri veya yürüyüş yapılması gerekiyor. Etkili olması için süre ve sıklık kişiye göre değişir. En önemli şey emniyetli olması gerekir, yaşlılar için yaralanma ihtimalinin yüksek olduğu sporlardan uzak durması gerekiyor. Sporun zevkli ve kolay uygulanabilir olması lazım. Özellikle grup halinde yapılan sporlar daha zevkli oluyor. Yaşam tarzlarında da bazı modifikasyonlar yapılırsa egzersizlerden randıman almak daha da kolaylaşacaktır. Ayrıca beslenme tarzı da oluşturulursa egzersizden maksimum fayda sağlanır. Böylece özellikle metabolik hastalıklar dediğimiz şeker hastalığı, kemik erimesi ve kalp damar hastalıklardan korunmuş olunur. Ayrıca osteoporoza karşı son derece etkilidir. Eklem sağlığı için çok faydalı, hareket açıklığının korunması, kas gücünün korunması bu şekilde hareket kabiliyetinin korunmasını sağlar.

 

 

 

Yorumlar