Anasayfa /  Sağlık

Yağlı cilt sorununu ortadan kaldırıyor!

Cildimizin yağlanmasının birçok nedeni olsa da en temel sebepleri arasında genetik yatkınlık, yanlış cilt bakım ürünlerinin kullanımı ve yanlış beslenme bulunuyor. Ciltteki sebum dengesizliğinin bir sonucu olan yağlı cilt problemi çeşitli bakım ürünleri ile engellenebiliyor. Ancak en önemli şey, ciltteki fazla yağı kontrol altına almak. Cildinizin yağ dengesini evde yapabileceğiniz kolay ve doğal maskelerle dengeleyebilirsiniz.

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 06 Haziran 2022 18:02

Cilt bakımı yapmadan önce cilt tipimizi iyi belirlemeniz gerekir. Eğer yağlı bir cilt yapısına sahipseniz cildinizin sebum dengesini sağlamanız gerekir. Cildin ürettiği aşırı sebum gözeneklerin tıkanmasına ciltte akne ve sivilcelerin oluşmasına sebep olur. Cildin yağ dengesini evde yapacağınız doğal malzemelerle dengede tutabilirsiniz.

KIRMIZI ELME VE KAYISI MASKESİ
Yağlı ciltler parlama problemiyle çok fazla karşı karşıya kalır. Yağlı ciltlerin sebum dengesini korumak ve parlamasını önlemek için kırmızı elma ve kayısıdan yararlanabilirsiniz. Düzenli olarak haftada 1 kez uygulayacağınız bu maske ile cildinizi kusursuz hale getirebilirsiniz.

Kırmızı elma ve kayısı maskesi yapılışı;

1 adet kırmızı elma.
3-4 adet kayısı.
Elmayı ve kayısıları suyu çıkana kadar ezin.
Temizlenmiş cildinize sürün.
15 dakika kadar bekletip yıkayın.
Arından cildinize su bazlı nemlendirici sürün.

ZERDEÇAL MASKESİ
Zerdeçal özellikle sivilceler üzerinde çok etkilidir. Sivilceleri anında kurutarak yeniden oluşmasını engeller. Zerdeçal maskesinin içerisine bal ve süt karıştırarak hazırladığınızda cildinizi nemlendirirsiniz. Zerdeçal maskesini haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz

Zerdeçal maskesi yapılışı;

1 yemek kaşığı un.
2 yemek kaşığı süt.
Yarım çay kaşığı zerdeçal.
Yarım çay kaşığı bal.
Tüm malzemeyi bir kapta iyice karıştırın.
Temiz cildinize sürün.
15-20 dakika kadar bekletip yıkayın.

KİL VE BİBERİYE YAĞI MASKESİ
Yağlı ciltler için kil mucizevi özellikler taşır. Kil ciltteki akne ve sivilceler kurutur. Cilt lekelerinin rengini açar. Biberiye yağı ile kil bir araya geldiğince cildin sebum üretimini dengede tutar. Kil ve biberiye kullanarak hazırladığınız maskeyi haftada 1-2 kez düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Kil ve biberiye yağı maskesi yapılışı;

2 yemek kaşığı beyaz kil.
1 yemek kaşığı su.
1 yemek kaşığı limon suyu.
1 çay kaşığı biberiye yağı.
Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın.
Temizlenmiş cildinize ince tabaka halinde sürün.
Maskeyi cildinizde 15 dakika bekletin.

KARBONAT MASKESİ
Karbonat ve limon ciltteki fazla yağın emilmesinde oldukça etkilidir. Yoğurt ise cilde nem vererek cildinizin nem dengesini korumanıza yardımcı olur. Haftada 1-2 kez bu maskeyi düzenli olarak yapın.

Karbonat maskesi yapılışı;

1 çay kaşığı karbonat.
1 çay kaşığı yoğurt.
Birkaç damla limon suyu.
Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın.
Temiz cildinize maskeyi sürün.
10-15 dakika kadar cildinize bekletin, ılık suyla durulayın.

Yorumlar