Anasayfa /  Teknoloji

Whatsapp neden açılmıyor? Whatsapp çöktü mü? Whatsapp kapandı mı?

Whatsapp neden açılmıyor? Whatsapp çöktü mü? Whatsapp kapandı mı? WhatsApp çöktü mü bugün? WhatsApp neden açılmıyor? Gibi sorular merak konusu oldu. İdlib’te rejim kuvvetleri tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik yapılan saldırının hemen ardından vatandaşların yaşanan gelişmeleri takip etmek için yöneldiği WhatsApp'ta erişim sorunu başladı. Peki, WhatsApp çöktü mü, ne zaman gelecek? İşte ayrıntılar...

Abone ol
Abone ol 28 Şubat 2020 13:52

Whatsapp neden açılmıyor? Whatsapp çöktü mü? Whatsapp kapandı mı? WhatsApp çöktü mü bugün? WhatsApp neden açılmıyor? Gibi sorular merak konusu oldu. İdlib’te rejim kuvvetleri tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik yapılan saldırının hemen ardından vatandaşların yaşanan gelişmeleri takip etmek için yöneldiği WhatsApp'ta erişim sorunu başladı. Peki, WhatsApp çöktü mü, ne zaman gelecek? İşte ayrıntılar...

 

WhatsApp çöktü mü bugün? WhatsApp neden açılmıyor? Soruları Türkiye'de milyonlarca kullanıcısı bulunan mesajlaşma uygulaması için soruluyor. İdlib'te rejim kuvvetleri tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik yapılan saldırının ardından vatandaşların yoğun şekilde kullandığı sosyal ağlarda en büyük etkiyi Twitter yaşıyor. Whasatp'ta da fotoğraflar gönderilirken sorun yaşanıyor.

 

WHATSAPP ÇÖKTÜ MÜ?

Whatsapp'ta yaşanan sorun için "çöktü" demek biraz güç. Ancak yaşanan yoğunluktan dolayı yavaşlama ve fotoğraf gönderememe problemi olduğunu söyleyebiliriz. Konu ile ilgili resmi açıklama gelir gelmez detaylar haberimizde yer alacak.

 

VPN nedir? VPN nasıl kurulur? Şeklindeki sorular merak konusu oldu. Genellikle internetin yavaşladığı zamanlarda kullanılan VPN hakkında detaylar haberimizde... VPN, Türkçe adıyla Sanal Özel Ağ'ın kısaltılmış halidir. Genelde internet yavaşladığında kullanılan VPN, farklı bir noktadaki başka bir ağdan internete bağlanmayı sağlar. VPN, sizi farklı bir noktadan internete bağlayarak bulunduğunuz yerdeki yavaşlıktan kurtulmanızı sağlayabilir.

VPN NASIL KURULUR?

Çeşitli program ve yazılımlar, Android ve iOS uygulama marketlerinde bulunmaktadır. VPN programlarını indirdikten sonra basit kurulumlarını yaparak siz de farklı bir noktadan internete bağlanabilir ve bulunduğunuz bölgedeki teknik arızadan veya yavaşlıktan kurtulabilirsiniz.

VPN NASIL KULLANILIR?

İndirdiğiniz VPN programını kurduktan sonra bağlanmak istediğiniz bölgeyi seçmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede Türkiye'nin veya dünyanın farklı bir noktasından internete bağlanmış olacak, bölgenizdeki teknik arızadan kurtulabileceksiniz. İnternet gezinme hızınız bağlandığınız noktanın hızıyla doğrudan hızlanacaktır.

VPN'LER NE ALANLARDA KULLANILIR?

VPN bağlantı türleri, güvenlik şirketleri tarafından da tercih edilen bir bağlantı çeşididir. Bazı güvenlik şirketleri güvenilmeyen ağlara bağlanırken, bağlantıyı şifreleyerek karşı ağdan gelebilecek olası tehlikeleri önlemektedir. VPN ile bağlantınız şifreli olduğu için gönderdiğiniz veya aldığınız tüm veriler şifrelenir. Böylece hiç kimse sizin ne yaptığınızı göremezler.

TÜRKİYE'DE VPN KULLANIM ORANI

Araştırmacılar Türkiye interneti üzerinde yaptığı araştırmalar üzerine VPN kullanım oranını açıkladı. Ülkemizdeki kullanıcıların %58'i normalde ülkemize hizmet vermeyen eğlence sitelerine erişim için, %50'si erişimi engellenmiş siteler için, % 21'i ise internet geçmişini devlet kurumlarından saklamak için VPN ve ya Vekil Sunucu kullanıyor.

İnternet neden yavaş? Facebook Instagram Twitter neden açılmıyor?Suriye'de yaşanan hain saldırı sonrası gece saatlerinde birçok sosyal medya sitesine erişim sorunu yaşandı ve internet yavaşladı. Sabah saatlerinde sosyal medya sitelerine erişim sağlanabilse de yavaşlıklar sürüyor. Vatandaşlar internetteki yoğun yavaşlık nedeniyle Twitter, Instagram, Facebook sistelerinin kapanıp kapanmadığını araştırıyor...

 

Gece saatlerinde yaşanan hain saldırının ardından Twitter, Facebook ve Instagram’a erişilemedi, tahminlere göre dezenformasyonu engellemek amacıyla sosyal medya siteleri geçici olarak kapatıldı. Sabah saatlerinde sitelere erişim sağlanmaya başlanırken yavaşlık sürüyor. Sitelere erişim konusunda farklı operatörlerde farklı durumlar gözleniyor.

 

PROVOKATİF PAYLAŞIMLARA İNCELEME

Suriye’deki saldırı sonrasında sosyal medya üzerinden provakatif paylaşımlar yapanlar hakkında işlemler başlatılacağı açıklandı.

 

RESMİ AÇIKLAMA YOK

Sosyal medya sitelerine erişim yasağına dair resmi bir açıklama yapılmadı ancak erişim sorunu küresel değil ve sadece Türkiye’de yaşanıyor. İnternetteki erişim sorunlarının bugün ortadan kalkması bekleniyor.

Yorumlar