Anasayfa /  Politika

Van İl Seçim Kurulu mazbatayı seçimi kaybeden Ak Parti adayı Abdulahat Arvas'a verdi

Van İl Seçim Kurulu’nun mazbatayı seçimi kaybeden Ak Parti adayı Abdulahat Arvas’a verdiği duyuruldu. Van İl Seçim Kurulu, seçilme hakkı geri alınan Abdullah Zeydan'ın yerine 130 bin oy farkıyla kaybeden Ak Parti adayı Abdulahat Arvas'ı belediye başkanı olarak belirledi.

Abone ol
Abone ol 02 Nisan 2024 14:23

Van İl Seçim Kurulu mazbatayı seçimi kaybeden Ak Parti adayı Abdulahat Arvas'a verdi

Van İl Seçim Kurulu, seçilme hakkı geri alınan Abdullah Zeydan'ın yerine 130 bin oy farkıyla kaybeden AKP adayı Abdulahat Arvas'ı belediye başkanı olarak belirledi.

DEM Parti, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı tarafından mesai bitimine 5 dakika kala yapılan itiraz üzerine geri alındığını duyurdu.

Van İl Seçim Kurulu, AKP Van Belediye Başkan Adayı Abdullah Arvas'ın talebiyle yaptığı incelemeyi tamamladı. Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığına hükmetti. Mazbatanın en çok oy alan ikinci sıradaki aday Arvas'a verilmesine karar verdi.

Zeydan'ın avukatı Mahsuni Karaman ise, böylesi bir durumun Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğuna dikkat çekerek, "Son verilen karar yok hükmündedir. Zeydan’ın bugün mazbatasını alması gerekiyor, vermemeleri halinde gerekli hukuki süreci başlatacağız. Şimdiden hazırlıklarımızı yaptık. Fakat bütün bunlar önceden kurguladığını gösteriyor. Diğer tüm DEM Belediye eş başkan ve meclis üyeleri içinde önümüzdeki süreçte kurgulanmış bulanların devreye girmesi ihtimali var" dedi.

"Keyfi karar..."

Diyarbakır eski Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar ise şunları dedi: "Abdullah Zeydan ile ilgili olarak Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 04.04.2023 tarihinde verilen ek karar ile memnu (yasaklanmış) hakların iadesine karar verildiği, karara karşı temyiz yoluna başvurulmadığından kesinleştiği; yasanın öngördüğü kanun yolunun temyiz kanun yolu olduğu ve bu husus kararda açıkça gösterilmesine karşın 29.03.2024 tarihinde Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün yazısı gerekçe gösterilerek yasal olarak öngörülmeyen biçimde önceki kararın ortadan kaldırılmasına karar verilmiştir. Temyiz yolu açık olduğundan bu keyfi karar kesinleşmemiştir. Bu nedenle uygulanamazdır. Bu keyfi ve hukuksuz uygulamaya karşı durmak öncelikle tüm hukukçuların görevidir."

Abdulahat Arvas Kimdir

Abdulahat Arvas, 27 Ekim 1969'da Van'ın Erciş ilçesinde dünyaya geldi.İlk, orta ve lise tahsilini Van'da tamamlayan Arvas, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu.İş hayatına atılarak Van, Adana ve Kocaeli organize sanayi bölgelerinde üretim tesisleri kuran Arvas, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Van Kurucu Şube Başkanlığı, Önder İş Dünyası Sanayici ve İşadamları Derneği Van Kurucu Şube Başkanlığı ve Van Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Kurul Üyeliği yaptı.27. Dönem AK Parti Van milletvekili olarak Meclis'e giren Arvas, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Yorumlar