Anasayfa /  Politika

Van İl Seçim Kurulu Başkanlığı, Abdullah Zeydan’ın mazbatası iade edildi

Van‘ın seçilmiş büyükşehir belediye başkanı Abdullah Zeydan’ın başkanlığı YSK tarafından iade edildi

Abone ol
Abone ol 03 Nisan 2024 23:32

Abdullah Zeydan’ın mazbatası iade edildi

Van’da seçimi büyük farkla kazanmasına karşın İlçe Seçim kurulu tarafından mazbatası verilmeyen DEM Partili Abdullah Zeydan’ın başkanlığı ile nihai karar çıktı.

Van İl Seçim Kurulu Başkanlığı, Abdullah Zeydan’ın “seçime yeterliliği olmadığı” gerekçesiyle “seçilmemiş sayılmasına” ve sonraki en çok oy alan ve seçilme yeterliliğine sahip ikinci sıradaki adaya mazbatanın teslim edilmesine oy çokluğuyla karar vermişti.

DEM Parti, Van İl Seçim Kurulu’nun, oy çokluğu ile aldığı kararı YSK’ye taşımıştı.

Kurul, gündem toplantısında başvuruyu ele aldı. Partinin itirazını kabul eden Kurul, mazbatanın 7 üyenin kabul, 4 üyenin ret oyu ile Abdullah Zeydan’a verilmesine hükmetti.

Karara ilişkin YSK önünde açıklama yapan, DEM Parti YSK Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki de YSK’nin oy çokluğuyla itirazlarını kabul ettiğini belirterek, “Yüksek Seçim Kurulu’nun kararları bildiğiniz gibi kesin. Herhangi bir itiraz olanağı yok. Anayasa Mahkemesi denetimine de tabii değil. Dolayısıyla başvurulacak başka bir makam olmadığı için mazbata Abdullah Zeydan’a verilecek” diye konuştu.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan karar üzerine X hesabından yaptığı açıklama “Olması gereken oldu ve Van halkının iradesi hayat buldu. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

‘HALKIMIZIN DİK DURUŞU ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM’
Abdullah Zeydan da karara ilişkin, “Hakkımız olan mazbata geri verildi. Halkımızın bu sahiplenmesi ve iradesini selamlıyoruz. Halkımızın bu dik duruşu ve mücadelesinin önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

KARAR KUTLAMALARLA KARŞILANDI
Zeydan’a ilişkin karar Van’da halk tarafından kutlandı.

Van İlçe Seçim Kurulu AKP’nin başvurusu üzerine mazbatanın AKP adayı Abdulahat Arvas’a verilmesini kararlaştırmıştı. Karar kamuoyunda büyük tepkiye neden olmuştu.

Yorumlar