Anasayfa /  Foto Galeri

Uzmanlar uyardı! Bunu yapan kadınlarda ölümcül risk taşıyor

ABD'de yapılan bir araştırmada, hamile ya da doğum kontrol hapı kullanan kadınların corona virüsüne yakalanması durumunda kan pıhtılaşmasının ölümcül düzeyde yükselebilme ihtimali olduğu öne sürüldü.

Uzmanlar uyardı! Bunu yapan kadınlarda ölümcül risk taşıyor - Sayfa 1

ABD’de yayımlanan yeni bir araştırmada, hamile olan, doğum kontrol hapı kullanan ya da hormon desteği alan kadınların Covid-19’a yakalanması durumunda kan pıhtılaşma riskinin ölümcül seviyede yüksek olabileceği belirtildi.

Uzmanlar uyardı! Bunu yapan kadınlarda ölümcül risk taşıyor - Sayfa 2

Araştırmanın eş yazarı Dr. Daniel Spratt corona virüsünün sağlık problemi yaşamayan insanlarda dahi kan pıhtılaşmasına neden olabileceğini ifade etti.

Uzmanlar uyardı! Bunu yapan kadınlarda ölümcül risk taşıyor - Sayfa 3

Öte yandan uzmanlar, ABD’de 9 milyondan fazla ABD’li kadının doğum kontrol hapı kullandığına dikkat çekti. 

Uzmanlar uyardı! Bunu yapan kadınlarda ölümcül risk taşıyor - Sayfa 4

Doğum kontrol hapları ne işe yarar?

Doğum kontrol hapları, steroid hormonlar (östrojen ve progesteron) içeren ilaçlardır. Yalnız başına progesteron içeren doğum kontrol hapları da vardır ama, piyasada çoğunlukla kombine (östrojen+ progesteron içeren) ilaçlar bulunur.
Bunlar, daha çok beyindeki hipofiz ve hipotalamus bölgeleri üzerinde etki göstererek yumurtlamanın önlenmesi yoluyla etki gösterirler. Ayrıca, rahim içi dokusunu (endometrium) bebeğin yerleşmesine elverişsiz hale getirme, rahim ağzı salgısını (servikal mukus) koyulaştırarak spermlerin ilerlemesini engelleme ve tüplerin hareketlerini bozarak spermle yumurtanın karşılaşmamasını sağlama gibi etkileri de vardır. Yalnızca progesteron içeren haplar (minipill), daha çok 2. mekanizma yoluyla doğum kontrolu sağlar; bu hapları kullanan hastaların % 40'ında normal yumurtlama olur.