Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı başvuruları ne zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı Uzman ve Başöğretim Eğitim Programları ile ilgili başvuru detaylarını duyurdu. Sınav takvimine göre başvurular Haziran ayında alınacak. Peki, Uzman Öğretmenlik başvuruları ne zaman yapılacak? İşte 2022 Uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınav ve başvuru tarihleri.

Abone ol
Abone ol 16 Mayıs 2022 18:45

Uzman öğretmenlik başvuru şartları ve tarihleri belli oldu. Eğitim programları 18 Temmuz itibariyle başlıyor. İşte 2022 Uzman öğretmen ve başöğretmenlik başvuruları ve sınav takvimi.

 UZMAN ÖĞRETMENLİK BAŞÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK?

Takvime göre eğitim programının başvuruları 01-10 Haziran 2022 tarihleri arasında alınacak olup uzman öğretmenlik eğitimleri 18 Temmuz-05 Eylül 2022, başöğretmenlik eğitimleri ise 18 Temmuz-19 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

19 Kasım 2022'de yapılacak yazılı sınav başvuruları 26 Eylül-03 Ekim 2022 tarihleri arasında alınacak ve sınav sonuçları 12 Aralık 2022 tarihinde duyurulacak.

MEB SINAV TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ

UZMAN ÖĞRETMENLİK VE BAŞÖĞRETMENLİK BAŞVURU ŞARTLARI

Millî Eğitim Bakanlığı Personeli Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliği çerçevesinde oluşturulan eğitim kurulu kararıyla belirlenen Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı'na yazılı sınava başvuru tarihinin son günü itibarıyla adaylık dâhil öğretmenlikte on yıl hizmeti bulunan öğretmenlerin, Başöğretmenlik Eğitim Programı'na ise yazılı sınava başvuru tarihinin son günü itibarıyla uzman öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunan uzman öğretmenlerin başvuruda bulunabilecekleri öngörüldü.

Uzman ve başöğretmen unvanları için başvuruda bulunacak öğretmenlerde/uzman öğretmenlerde aranan şartlardan biri olan mesleki gelişim çalışmaları, Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında görev yapan tüm branş/alan öğretmenlerinin her bir alandaki görevlerden en az birini yapabilecekleri şekilde "Eğitim Öğretim ve Rehberlik Çalışmaları, Yönetime Katılım ve Araştırma ile Geliştirme Çalışmaları" olmak üzere üç çalışma alanı olarak belirlendi.

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmen/uzman öğretmenlerden uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için başvuruda bulunacakların üç çalışma alanı olarak belirlenen mesleki gelişim çalışmalarını tamamlayabilmeleri için çalışma alanlarının en az ikisinden birer çalışma yapmaları gerekiyor.

Yorumlar