Anasayfa /  Foto Galeri

Uzman Diyetisyen ve Klinik Psikolog Açıkladı: Menopoz Göbeğinden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı

Kadınların hayatının çok önemli bir dönemi olan menopozda kilo almanın biraz daha kolaylaştığını hatırlatan Uzm. Dyt ve Uzm.Klinik Psikolog Merve Öz, değişen hormon seviyeleri, fiziksel aktivite değişiklikleri, tıbbi durumlar, ilaç kullanımı, iştah değişikleri veya diyet gereksinimlerinizdeki değişikliklerin menopoz sırasında özellikle göbek bölgesindeki artışa neden olabileceğine işaret etti. Dyt. Öz, menopoz göbeği ile başa çıkmak için öneriler verdi.

Uzman Diyetisyen ve Klinik Psikolog Açıkladı: Menopoz Göbeğinden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı - Sayfa 1

Uzman Diyetisyen ve Klinik Psikolog Açıkladı: Menopoz Göbeğinden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı

Kadınların hayatının çok önemli bir dönemi olan menopozda kilo almanın biraz daha kolaylaştığını hatırlatan Uzm. Dyt ve Uzm.Klinik Psikolog Merve Öz,  değişen hormon seviyeleri, fiziksel aktivite değişiklikleri, tıbbi durumlar, ilaç kullanımı, iştah değişikleri veya diyet gereksinimlerinizdeki değişikliklerin menopoz sırasında özellikle göbek bölgesindeki artışa neden olabileceğine işaret etti. Dyt. Öz, menopoz göbeği ile başa çıkmak için öneriler verdi.  

Uzman Diyetisyen ve Klinik Psikolog Açıkladı: Menopoz Göbeğinden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı - Sayfa 2

Menopoz döneminde kilo alımının geçiş sürecinin oldukça tipik ve beklenen bir parçası olduğunu söyleyen Uzm. Dyt, Uzm. Klinik Psikolog Merve Öz, özellikle göbek bölgesinde yağlanmanın artmasının yanında herkesin karın bölgesinden de kilo almadığının da hatırlanması gerektiğini anlattı. 

Uzman Diyetisyen ve Klinik Psikolog Açıkladı: Menopoz Göbeğinden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı - Sayfa 3

MENOPOZ GÖBEĞİNDEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

Bu sonucun ortaya çıkmasında; değişen hormon seviyeleri, fiziksel aktivite değişiklikleri, tıbbi durumlar, ilaç kullanımı, iştah değişikleri veya diyet gereksinimlerinizdeki değişikliklerin etkili olduğunu anlatan Dyt. Öz, menopoz sırasında ve sonrasında göbek bölgesine kilo alımının abdominal obezite ile ilişkili olduğundan sağlık açısından da çeşitli riskleri bulunacağına işaret etti. 

Menopoz göbeği ile başa çıkmak için egzersiz yapmanın, kişiye özel beslenme ihtiyaçlarını karşılayan sağlıklı beslenme programına uymanın ve stresi yönetmenin önemli olduğunu anlatan Dyt. Öz, bu konuda alınabilecek önlemler ve yapılacaklarla ilgili önemli bilgiler verdi: 

Uzman Diyetisyen ve Klinik Psikolog Açıkladı: Menopoz Göbeğinden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı - Sayfa 4

“ARTAN YAŞLA BİRLİKTE KİLO ALMAK KOLAYLAŞIYOR”

Artan yaş ile birlikte kalori ihtiyacının da azaldığını hatırlatan Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Uzm. Dyt., Uzm. Klinik Psikolog Merve Öz, bu nedenle besin alımında herhangi bir değişiklik olmasa bile yaş ile birlikte kilo almanın daha kolaylaşabildiğini belirterek “Kilo alımını engellemek için diyet yapmak kalori açığı ortaya çıkartırken diyetin yanında yapılan fiziksel aktivite, harcanan kaloriyi artırarak daha fazla kilo vermeyi sağlayacaktır. Ortaya çıkan kalori açığı sayesinde karın dâhil olmak üzere tüm vücutta kilo kaybı sağlanacaktır” diye konuştu.