Anasayfa /  Foto Galeri

Uzay bilimleri uzmanından 'meteor' açıklamaması: Bir yıl içerisinde bunu sık sık görebileceğiz! vide

Dün gece Türkiye'nin birçok ilinden gözlenen doğa olayı hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Mesut Yılmaz, “Aslında bu çok olağan bir şey. Bizim her yıl birkaç kez karşılaştığımız bir durum

Uzay bilimleri uzmanından 'meteor' açıklamaması: Bir yıl içerisinde bunu sık sık görebileceğiz! vide - Sayfa 1

Uzay bilimleri uzmanından 'meteor' açıklamaması: Bir yıl içerisinde bunu sık sık görebileceğiz!

Dün gece Türkiye'nin birçok ilinden gözlenen doğa olayı hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Mesut Yılmaz, “Aslında bu çok olağan bir şey. Bizim her yıl birkaç kez karşılaştığımız bir durum

Bu birkaç santimetre büyüklüğünde, 5-10 santimetre büyüklüğünde bir gök cisminin aslında bizim yer atmosferimize girmesiyle aşırı bir sürtünmenin sonucu olarak yanıyor“ dedi.

Uzay bilimleri uzmanından 'meteor' açıklamaması: Bir yıl içerisinde bunu sık sık görebileceğiz! vide - Sayfa 2

Dün gece saat 22.50 sıralarında Türkiye genelinde gökyüzünde bir cismin kısa bir süre parlaması ve ardından yok olması, gören vatandaşlarda panik ve merak oluşturdu. Bu olayın ardından vatandaşlar sosyal medya platformları üzerinden 'meteor düştü' iddialarını öne sürdü.

Uzay bilimleri uzmanından 'meteor' açıklamaması: Bir yıl içerisinde bunu sık sık görebileceğiz! vide - Sayfa 3

Konuyla ilgili İHA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Doç. Dr. Mesut Yılmaz, “Evet videosunu izledim ben de. Aslında bu çok olağan bir şey. Bizim her yıl birkaç kez karşılaştığımız bir durum. 

Uzay bilimleri uzmanından 'meteor' açıklamaması: Bir yıl içerisinde bunu sık sık görebileceğiz! vide - Sayfa 4

Bu birkaç santimetre büyüklüğünde, 5-10 santimetre büyüklüğünde bir gök cisminin aslında bizim yer atmosferimize girmesiyle aşırı bir sürtünmenin sonucu olarak yanıyor. Hatta bazen yanarken ciddi bir patlama da gerçekleştiriyor. Ani bir patlama oluşuyor. Aslında gördüğümüz şey küçük bir gök cisminin, bir parçacığın bizim yer atmosferine girmesi olayıdır” diye konuştu.