Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan bayramda ücretsiz ulaşım müjdesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; Kurban Bayramı ve 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü'nde İstanbul, Ankara ve İzmir'de faaliyet gösteren Marmaray, Başkentray ve İZBAN ulaşımlarının ücretsiz olacağını duyurdu.

Abone ol
Abone ol 07 Temmuz 2022 23:14

Kurban Bayramı ve 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü'nde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın hizmet verdiği toplu ulaşım hizmetleri ücretsiz kullanılabilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kurban Bayramı ve 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü'nde Marmaray, İzban ve Başkentray'ın vatandaşlara ücretsiz hizmet vereceğini açıkladı.

Ücretsiz ulaşım Kurban Bayramı için 9 Temmuz saat 00.00'dan 12 Temmuz 23.59'a kadar sürecek. 15 Temmuz'da da 00:00'dan başlayacak ve 23:59'a kadar devam edecek.

Marmaray

Marmaray, Türkiye'nin İstanbul ve Kocaeli şehirlerinde hizmet veren banliyö treni sistemidir. Sistem, İstanbul Boğazı'nın altında inşa edilen Marmaray Tüneli'nin inşa edilmesi ve Avrupa Yakasındaki Halkalı Tren İstasyonu ile Anadolu Yakasındaki Gebze Tren İstasyonu arasında yer alan ve Marmara Denizi boyunca uzanan mevcut B1 ve B2 banliyö hatlarının modernizasyonu sonucu hayata geçirilmiştir. İnşaat çalışmaları Şubat 2004'te başlamış ve projenin tamamlanma tarihi olarak Nisan 2009 olarak ilan edilmiştir. Ancak çalışmalar sırasında ortaya çıkan tarihî ve arkeolojik buluntular nedeniyle gecikmeler yaşanmış ve projenin ilk etabı 29 Ekim 2013'te, ikinci etap çalışmaları ise 12 Mart 2019'da hizmete girmiştir.

Marmaray projesi kapsamında, batırma tüp tünel (1,4 km), delme tüneller (toplam 9,4 km), aç-kapa tüneller (toplam 2,4 km), üç yeni yer altı istasyonu, 37 yer üstü istasyonu (yenileme ve iyileştirme), yeni işletim kontrol merkezi, sahalar, atölyeler, bakım tesisleri, yer üstünde üçüncü bir hat inşa edilmiş ve 440 vagonluk modern demiryolu araçları satın alınmıştır. Bu trenler şu an Halkalı - Gebze ve Ataköy - Pendik arası hizmet vermektedir.

Başkentray

Başkentray, Türkiye'nin başkenti Ankara'da, Sincan - Kayaş arasında TCDD Taşımacılık tarafından işletilen Banliyö Treni sistemidir. 37,472 km (23,284 mi) uzunluğundaki banliyö hattında 24 istasyon bulunmaktadır. Banliyö hattında E 23000 EMU banliyö tren setleri hizmet vermektedir.

İzban

İzmir Banliyö Sistemi, ya da kısaca İZBAN, diğer adıyla Egeray, Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'de hizmet veren banliyö treni sistemidir. Proje, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD ortaklığında hayata geçirildi. İzmir'in Aliağa ile Selçuk ilçeleri arasındaki 136 kilometrelik demiryolu hattı üzerinde 41 istasyon bulunmaktadır. Hat bu özelliği ile Türkiye'nin en uzun şehir içi banliyö hattı konumundadır. İZBAN'da yolcu taşımacılığı 30 Ağustos 2010'da başladı. Hattaki son genişletme 8 Eylül 2017'de tamamlandı.

Yorumlar