Anasayfa /  Yaşam

Üç aylar ne zaman başlıyor? 2023 üç aylar başlangıç tarihi

Üç aylar olarak İslam literatüründe yer alan Hicri Takvim'deki Recep Şaban ve Ramazan aylarından oluşan üç aylık dönem bu yıl Ocak ayının son günlerinde başlıyor. Faziletleri nedeniyle inanlar nedeniyle büyük ihtiram gösterilen üç aylar, Regaib, Miraç ve Berat kandilleri ve Ramazan Ayı içerisindeki Kadir Gecesi'ni de içerisinde barındırıyor. Oruç başta olmak üzere ibadetlerle geçen bu üç ay, Ramazan Bayramı'nın gelmesiyle birlikte sona eriyor. İşte üç aylarla ilgili merak edilip araştırılanlar..

Abone ol
Abone ol 19 Ocak 2023 18:38

Üç aylar başlıyor. Üç aylar balgıcı Hicri Tavim ve Miladi Takvim arasındaki zaman farkı nedeniyle  her yıl bir öneceki yıl başladığı tarihten 10 11 gün daha erken bir tarihte balıyor. Bu nedenle üç aylar başlangıcı her yıl farklı bir tarihe denk gelmektedir. Peki, 2023'te üç aylar ne zaman başlayacak? Üç aylar Recep Şaban ve Ramazan ayı başlangıcı ne zaman? Merak edilen tarihleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edildi. Üç ayların başlangıç tarihini haberimizde derledik. Öte yandan Regaib, Miraç ve Berat kandilleri ve Ramazan Ayı içerisindeki Kadir Gecesi'ni de içerisinde barındıran üç ayların faziletini ve İslam Dinindeki önemini de haberimizde derledik. İşte üç aylarla ilgili tüm detaylar...

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Üç aylar Hicri Takvim'e göre Recep Ayı'nın gelişiyle bilikte başlayacak. 2023 yılında Recep Ayı 23 Ocak Pazartesi günü başlayacak. Buna göre üç aylar 23 Ocak Pazartesi günü başlamış olacak.

RECEP AYI FAZİLETİ VE ÖNEMİ

“Receb ayının ilk Cum’a gecesine Regâib gecesi denir. Bazı âlimlerin açıklamasına göre, Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bu gece pek çok rûhânî ahvâl ve ikrâma kavuşmuş olmakla, Yüce Allâh’a şükür için on iki rekat namaz kılmıştır.

Peygamber Efendimiz’in -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bu Regâib gecesinde, ana rahmine düşmüş olduğuna dâir olan bir rivâyet uygun görülmemektedir. Çünkü bu gece ile Hazret-i Peygamberimizin doğumu arasındaki zaman, bu hesaba aykırı düşmektedir. Ancak Hazret-i Âmine’nin, Peygamber Efendimiz’e hâmile kaldığını bu gece anlamış olması düşünülebilir. Sebep ne olursa olsun, bu gece pek mübârek bir gecedir.

Zaten Regâib; istenilen, değeri çok olan, bağış, ihsân, ikrâm ve nefis şeyler demektir. “Râğibe” kelimesinin çoğuludur. Bu geceyi ibâdetle geçirmenin sevâbı çok büyüktür.

Bu geceyi hakkıyla idrak edebilmek için Receb ayının ilk Perşembe gününü oruçlu geçirmek, gecesinde de akşamla yatsı arasında iki rekâtta bir selâm verecek şekilde on iki rekât namaz kılmak, Allah Rasûlü tarafından tavsiye edilmiştir. 

Allâh’ım! Bizlere bu mübârek tevbe ayından affolarak çıkmayı nasîb eyle. Allâh’ım! Receb ve Şaban ayını bize mübârek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır. Âmin.

ŞABAN AYI NE ZAMAN BAŞLAYACAK? ŞABAN AYININ ÖNEMİ NEDİR?

Üç ayların ikincisi olan Şaban Ayı 2023 yılında 21 Şubat Salı günü başlayacak.

Resul-i Ekrem Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam diğer aylara göre bu ayda daha çok ibadet ve taatte bulunurlardı.

“Şaban benim ayımdır.”

“Şaban günahları temizleyendir” buyurarak kadrini yüceltirdi.

Receb ayı geldiği zaman da “Allahım, Receb ve Şaban (ayını) bize mübarek ve bereketli kıl” buyururdu. Böylece dua ve niyazlarında bu ayların kudsiyetini dile getirmişlerdir.

Peygamberimizin Şaban ayına gösterdiği bu hürmetin bir sebebi de devamında gelecek olan Kur'ân ayı olan Ramazan'dan dolayı idi. Hz. Enes'in rivayetine göre, Peygamberimizden sual ederler:

“Ya Resulallah, Ramazan'dan başka en faziletli oruç ayı hangi aydadır?”

Bu soruya Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam,

“Ramazan'ı tazim için (Ramazan hürmetine) Şâban'da tutulan oruçtur” cevabını vermiştir.

ŞABAN AYINDA YAPILACAK İBADETLER

1 ile 10. gün tesbihi: Ya Latif Celle Şanühü 11 ile 20. gün tesbihi: ya Rezzak Celle Şanühü 21 ile 30. gün tesbihi: ya Aziz Celle Şanühü

11-20 arası her gün günde 100 kere ya Rezzak Celle Şanühü 21-30 arası her gün günde 100 kere ya Aziz Celle Şanühü Allahümme barik lena fi Şaban. Ve belliğna Ramazan.

RAMAZAN AYI NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayı Diyanet’in takvimine göre 23 Mart Perşembe günü başlayacak.

 2023 KANDİL TARİHLERİ

Regaip Kandili - 26 Ocak Perşembe

Miraç Kandili - 17 Şubat Cuma

Berat Kandili – 6 Mart Pazartesi

Kadir gecesi - 17 Nisan Pazartesi

Etiketler üç aylar
Yorumlar