Anasayfa /  Ekonomi

TÜSEDAD'dan korkutan açıklama! Et ve süt bulmak zorlaşacak...

Yem fiyatlarına, motorine, gübreye gelen zamlar üreticiyi zor durumda bıraktı. Hayvancılıkla uğraşanlar ellerindeki hayvanları kesime yollayarak başka işlere yöneliyor. Böyle giderse et ve süt piyasada bulunamayacak. Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği'nden (TÜSEDAD) korkutan bir açıklama geldi. TÜSEDAD'dan yapılan açıklamada, "İnek kesimleri devam ederse yaz aylarında süt arzında düşük ve turizmden gelen talep sebebiyle tüketiciler de et ve süt bulmakta zorlanacaktır" denildi.

Abone ol
Abone ol 19 Aralık 2021 20:11

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yüzde 21,31 olarak açıklanan, ancak bağımsız akademisyen ve ekonomistlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu'na (ENAG) göre yüzde 50'nin üzerinde olan enflasyona rağmen hayata geçirilen 'yeni ekonomik model', et ve süt sektörünü de vurdu.

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) yaptığı açıklamada Türk lirasındaki sert değer kaybının et ve süt sektöründe maliyetleri artırdığını ve tedarik zincirinin kırılma noktasına geldiğini belirterek gıda krizine işaret etti.

Süt ve et sektörünün gidişatının kaygı verici olduğu belirtilerek, “Biz üreticiler olarak önümüzü göremiyoruz. Artan maliyetlere katlanacak gücümüz kalmadı. Tedarik zinciri kırılma noktasına geldi, böyle devam ederse Mart ayı itibariyle yem hammaddesi bulmakta zorlanacağız” denildi.

Açıklamada, “İnek kesimleri devam ederse yaz aylarında süt arzında düşük ve turizmden gelen talep sebebiyle tüketiciler de et ve süt bulmakta zorlanacaktır” ifadesi yer aldı.

'SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL'

TÜSEDAD Yönetim Kurulu imzalı açıklamada, 8 Aralık tarihinden itibaren üretici süt fiyatının 4.70 TL/litre olarak belirlendiğini belirterek, maliyet hesapları yapılırken Ekim sonu maliyetlerinin temel alındığı, 1 Kasım tarihinden bu güne yem maliyetlerinin yüzde 53 arttığı ifade edildi.

TÜSEDAD, “1 litre sütü 5.5 TL’nin üzerinde mal edip 4.70 TL’ye satmak sürdürülebilir değil. Acil önlem alınması için çağrı yapıyoruz” dedi.

Etiketler tüsedad et ve süt
Yorumlar