Anasayfa /  Foto Galeri

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Öğle arası vermeyen patrona ceza!

Çalışanların yemek yeme, dinlenme gibi ihtiyaçlarını karşıladığı 'ara dinlenme' süresini kullandırmayan işverenlere 2 bin 809 liraya kadar para cezası uygulanabiliyor. Peki bu süre ne kadar olmalı? İşte merak edilen detaylar...

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Öğle arası vermeyen patrona ceza! - Sayfa 1

İş Kanunu ile belirlenmiş ‘ara dinlenme’ çalışma süresine göre değişir.

Milliyet'ten Cem Kılıç'ın haberine göre: Günlük çalışma süresi 4 saat veya daha kısa olan işçilere 15 dakika, 4 saat - 7.5 saat olan işçilere 30 dakika, 7.5 saatten fazla işçilere 60 dakika ara dinlenmesi verilmesi gerekir. Burada amaç, bu sürede yemek yeme, çay içme, dinlenme gibi ihtiyaçların giderilmesidir.

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Öğle arası vermeyen patrona ceza! - Sayfa 2

Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz, dolayısıyla, işçi ücret almaz. Ara dinlenmesi kullandırılmaksızın işçi çalıştırılırsa bu süre artık çalışma süresi olarak sayılır. Yargıtay’a göre; “Bu süre işçiye dinlenme zamanı olarak tanınmamışsa, işçinin normal ücretinin ödenmesi gerekir. Bu sürenin haftalık 45 saati aşan kısmını oluşturması halinde ise, zamlı ücret ödenmelidir.”

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Öğle arası vermeyen patrona ceza! - Sayfa 3

Oynama yapılır mı? 

İşçi veya işverenler trafik yoğunluğunun olduğu saatleri dikkate alarak, evlerinde daha fazla vakit geçirmek amacıyla işe, ara dinlenmesi kadar geç gelmeyi veya işten ara dinlenmesi kadar erken çıkmayı düşünebilirler.

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Öğle arası vermeyen patrona ceza! - Sayfa 4

Bu durumda, sabah 08:00’de başlanan ve akşam 18:00’de bitirilen bir mesai içinde, işçinin 1 saat olan toplam ara dinlenmesi süresini işten 17:00’da ayrılarak kullanmak istemesi söz konusu olmaktadır. Ara dinlenmesinin kullanılması işçi açısından bir hak olduğu kadar, iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması açısından da bir yükümlülüktür.