Anasayfa /  Ekonomi

TÜİK açıkladı: İşsizlik oranı mart ayında değişmedi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayı işgücü verilerini açıkladı. Verilere göre, martta işsizlik oranı, değişim göstermeyerek yüzde 10 oldu.

Abone ol
Abone ol 10 Mayıs 2023 10:30

TÜİK mart ayına ilişkin işgücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre işsizlik oranı martta, şubat ayına göre değişim göstermeyerek yüzde 10 oldu.

İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8.1 iken kadınlarda yüzde 13.8 olarak tahmin edildi. 

Martta toplam işsiz sayısı ise bir önceki aya göre 4 bin kişi artarak 3 milyon 508 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

TÜİK verilerine göre martta toplam işgücü bir önceki aya göre 41 bin kişi artarak 34 milyon 970 bin kişi olurken, işgücüne katılma oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 53.6 olarak gerçekleşti. İşgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 71.9, kadınlarda yüzde 35.7 olarak açıklandı.Genç işsizlik oranı, yüzde 20,1'e yükseldi

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı ise martta bir önceki aya göre 0.7 puanlık artış ile yüzde 20.1'e yükseldi.

Geniş tanımlı işsizlik, yüzde 21,8

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı, martta bir önceki aya göre 1,6 puanlık azalış ile yüzde 21,8 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 15,1 iken işsiz ve potansiyel işgücünün bütünleşik oranı, yüzde 17,2 olarak tahmin edildi.

Deprem bölgesi

TÜİK açıklamasında, deprem bölgesindeki bazı illerde anket gerçekleştirilemediği belirtilerek, şöyle denildi:

"Hanehalkı İşgücü Araştırması Mart ayı anket uygulaması, ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinde yapılamamıştır. Bu illerdeki örnek hane sayısının örneklem içerisindeki payı %4,4'tür. Mart ayı bülteninde yer alan sonuçlar anket uygulaması gerçekleştirilebilen iller üzerinden Türkiye bazında tahmin verecek şekilde ağırlıklandırma yapılarak hesaplanmıştır. Yapılan geçici yöntemsel değişiklik ile ilgili açıklamalar metaveri bölümünde sunulmuştur. Belirtilen illerde uygulama gerçekleştirilemediği için, depremin etkisi göstergelere yansıtılamamış olup ilerleyen dönemde alan uygulamasına başlanabilmesi ile birlikte geçmiş dönemlere ait deprem etkisinin ölçülmesi ile ilgili çalışmaların yapılması planlanmaktadır."

Etiketler tüik ekonomi işsizlik
Yorumlar