Anasayfa /  Yaşam /  Din ve inanç

Teşrik tekbirleri nedir ve ne zaman başlar? Teşrik tekbirlerinin arapçası, anlamı ve hükmü nedir?

Kurban Bayramı öncesi Müminler, teşrik tekbirlerinin ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini merak ediyor. Teşrik tekbirleri nedir ve hangi günlerde getirilir?

Abone ol
Abone ol 13 Haziran 2024 16:23

Kurban bayramına sayılı günler kala Müminler, getirilmesi dinen vacip olan teşrik tekbirlerinin hangi günlerde başlayıp ne zaman bittiğini internette sorguluyor.

Her yıl Kurban mevsiminde 23 vakit getirilen teşrik tekbirleri her vakitte farzın ardından bir defa; “Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ ilâhe illallâhu vallâhu Ekber. Allâhu Ekber ve lillâhi’l-hamd” 

اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ لاا اِلهَ اِلاَّ اللّه وَاللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ وَلِلّهِ الْحَمْدُ

şeklinde okunur. 

Teşrik tekbirlerine dair Diyanet İşleri Başkanlığı kaynaklarında, Peygamber Efendimizin (sas), kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiği bildiriliyor.

Teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor? 2024

Bu bilgilere göre teşrik tekbirlerini, Hanefîlerde tercih edilen görüşe göre arefe günü (15 Haziran Cumartesi günü) sabah namazından bayramın dördüncü günü  (19 Haziran çarşamba ) ikindi namazına kadar 23 vakit her farzın ardından getirmek, kadın erkek her Müslümana vaciptir. 

Teşrîk tekbirlerini okurken abdestli olmak gerekir mi?

Teşrîk tekbirlerini almak için abdest şart değildir.

Kaza namazlarında Teşrîk tekbirleri getirilir mi?

Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de ardından getirilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri hâlinde ise tekbir getirilmez. Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez.

Şâfiî mezhebine göre teşrik tekbirlerinin hükmü nedir?

Şâfiî mezhebine göre ise teşrik tekbirlerini getirmek sünnettir.

Yorumlar