Anasayfa /  Foto Galeri

Tarihte 21 Kasım

21 Kasım, Gregoryen Takvimi'ne göre yılın 325. (artık yıllarda 326.) günüdür. Yıl sonuna kadar kalan 40 gün vardır.

Tarihte 21 Kasım - Sayfa 1

21 Kasım, Gregoryen Takvimi'ne göre yılın 325. (artık yıllarda 326.) günüdür. Yıl sonuna kadar kalan 40 gün vardır.

Tarihte 21 Kasım - Sayfa 3

1783 - Paris'te, Jean-François Pilâtre de Rozier ve Marquis d'Arlandes sıcak hava balonuyla ilk uçuşu gerçekleştirdiler.

Jean-François Pilâtre de Rozier (30 Mart 1754 - 15 Haziran 1785), hidrojenle şişirilmiş bir balonla ilk defa Manş denizini geçmeyi başaran havacı.

Tarihte 21 Kasım - Sayfa 4

1789 - Kuzey Karolina, ABD'nin 12. eyaleti oldu.

Kuzey Karolina, ABD'nin doğusunda bulunan eyaletlerden biridir. Orta Atlantik Eyaleti olarak da bilinir. Güneyinde Güney Karolina, güneybatısında Georgia, batısında Tennessee, Kuzeyinde Virjinya, doğusunda ise Atlas Okyanusu ile sınırlıdır. İsmi İngiltere Kralı I. Charles tarafından verilmiştir.

rnKuzey Karolina 1860 Amerikan İç Savaşı'nda köleliğin kalkmasına karşı çıkmış ve Güneyliler tarafında yer almıştır. Bu nedenle günümüzde de "Güney Eyaletleri" (Southern States) olarak adlandırılan ABD'nin güney doğusundaki gruba dahil edilmektedir. Kuzey Karolinalılar genel olarak guneyli olarak anılsalar da Chapel Hill'de yaşayanlar Katran Ökçeliler (Tar Heels) olarak bilinirler. Akademik eğitimde ve spor müsabaklarında başarılı olan the University of North Carolina at Chapel Hill'in Katran Ökçeliler sözlerini slogan olarak kullanması, zaman zaman Kuzey Karolinalıların tümünün de Katran Ökçeliler olarak adlandırılmalarına neden olmaktadır.rn

Eyalette yetişen ünlüler düşünüldüğünde, 1903 yılında Kuzey Karolina’nın Kitty Hawk kentinde ilk başarılı uçuşu yapan Wilbur ve Orville Wright kardeşler en başta akla gelen isimler olmaktadır.Eyalette yetişen diğer ünlüler arasında, Caleb Bradham (Pepsi Cola'nın mucidi), David Brinkley (televizyon gazetecisi), John Coltrane (Jazz müzikçisi), Roberta Flack (şarkıcı), Billy Graham (Ünlü Protestan din adamı), Andy Griffith (aktör), Andrew Johnson (ABD 17. Başkanı),Vince Carter (Basketbolcu) Michael Jordan (Basketbolcu) Charles Kuralt (televizyon gazetecisi), "Seker Ray" Leonard (boksör), Dolley Madison (başkan James Madison’ un eşi), Edward R.Murrow (gazeteci), James K. Polk (Birleşik Devletler 11. Başkanı), William Sydney Porter (yazar, müstear ismi O.Henry idi), Earl Scruggs (Bluegrass müzisyeni) ve Thomas Clayton Wolfe (yazar), WWE ve TNA'de güreşmiş olan hâla World Heavyweight Champion'u Jeff Hardy ve kardeşi Matt Hardy (profosyonel Amerikan Güreşçisi) vardır.