Anasayfa /  Ekonomi

Şubat ayı Evde bakım maaşı yatan iller! Evde bakım maaşı sorgulama!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay yatırılan Evde bakım maaşının Şubat ayında hangi günler yatırılacağı merak konusu oldu. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 06 Şubat 2023 14:00

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay yatırılan Evde bakım maaşının Şubat ayında hangi günler yatırılacağı merak konusu oldu. İşte detaylar...

GÜNCEL EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılı net asgari ücreti 8 bin 500 TL olduğunu duyurdu. Memur ve emekli zammının yüzde 25'ten yüzde 30'a artırılmasıyla maaş tablosu üçüncü kez güncellendi. Böylece yıllık maaş artışı yüzde 84.20’ye de yükselmiş oldu. Aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 11 bin 837 TL’ye, en düşük memur emekli aylığı 7 bin 900 TL’ye çıktı.

YENİ TUTAR BELİRLENDİ

2022 senesinde 3 bin 336 TL olarak ödenen evde bakım aylığı zam oranı belli oldu. 2022 senesinde 3.336 TL olarak ödenen evde bakım desteği (maaşı) 2023 yılındaki yeni tutarı 4.337 TL oldu.

EVDE BAKIM AYLIĞI HANGİ TARİHLERDE ÖDENİYOR?

Evde bakım maaşları, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafından her ayın 15'i ile 31'i arasında yatırılıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER LİSTESİ 5 ŞUBAT 2023

Evde bakım maaşı yatan iller listesi henüz bell olmadı. Zamlı evde bakım maaşlarının 15 Şubat itibarıyla yatırılması bekleniyor.

EVDE BAKIM MAAŞI KİMLERE VERİLİR?

Evde bakım maaşı ağır engelli raporu olan, hastalığı sebebiyle tuvalet, beslenme, giyinme, temizlik, merdiven inip çıkma gibi ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan vatandaşlara veriliyor.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuruda bulunarak alınır. Evde bakım maaşını alabilmek için gelir kriterlerinin uygun olması, bakıma muhtaçlık kriteri, ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu gibi bilgiler gerekiyor.

2023 EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA EKRANI

Evde Bakım aylığı ödemelerini E Devlet aracılığıyla sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile E Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın,ardından butona tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile alakalı detaylara ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altından görülür.

SMS İLE EVDE BAKIM AYLIĞI SORGULAMA

Evde bakım maaşı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak bakiye takibinde bulunabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüzce tahsil edilir.

Yorumlar